sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Ürdün Sünni aşiretleri silahlandırıyor

23 Haziran 2015 Salı 09:03
Bu haber 252 kez okundu

Ürdün kralı Irak’ın doğusunda, Suriye’nin güneyinde ve komşu ülkelerde sonuna kadar Sünni aşiretleri destekleyeceğini açıktan ilan etti.

Ürdün Sünni aşiretleri silahlandırıyor
Siyasi gözlemciler bundan, bu aşiretlerin silahlandırılacağı sonucunu çıkarıyor. Bu söylem yıllar önce Şii hilaline karşı söylenenleri hatırlatıyor.

Ürdün kralı Irak’ın doğusunda, Suriye’nin güneyinde ve komşu ülkelerde sonuna kadar Sünni aşiretleri destekleyeceğini açıktan ilan ederek vatandaşlarını şaşırttı. Suriye’ye bitişik el Badiye bölgesinden şeyhlerle görüşmesindeki konuşmasını izleyen siyasi gözlemciler bu konuşmanın bu aşiretleri silahlandıracağı sonucunu çıkarıyor. Bu söylem yıllar önce Şii hilaline karşı söylenenleri hatırlatıyor. IŞİD’e karşı savaşta daha riskli bir döneme girilmektedir. 

Ürdün kralının ziyaretleri ve konuşmaları daima siyasi hedeflere işaret etmiştir. İçerde ve dışarda atılacak adımları çizmiştir. Bu konuşmalar, özellikle bedevi aşiretlerin bulunduğu ortamlarda Ürdün iktidarının siyasetinin temel direğini oluşturmuştur. Aşiretler, iktidarı oluşturmada, güvenliğin ve istikrarın sağlanmasında güçlü bir müessesedir. 

İlginç olan bu konuşmanın, “Ürdün’e güçlü yansımaları olacak olan açık bir şekilde Suriye ve Irak’taki Sünni aşiretlerin desteklenmesinin” başka bir siyasi adımla çakışmasının derin siyasi bir anlamı vardır. Bu konuşma Haşimi sancağının, Ürdün kralından ordu komutanlığına ve Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Meşal ez Zebn’e teslim edilmesi olayı ile aynı zamana denk geldi. Bu devir teslim töreni Hakim ailenin, sorumluların, bakanların ve devlet adamlarının katıldığı görkemli bir törenin ortasında yapıldı.  

Sancak’ın üzerinde kırmızı ile bismillah ve yıldız ile beraber “Allahtan başka ilah yoktur, Muhammed O’nun resulüdür” yazılı. Bu sancak şerif Hüseyin’in büyük Arap devrimleri sırasında taşıdığı sancağın aynısı. Haşimileri ve Ehli Beyti temsil etmektedir.

Suudi Arabistan’a Mesaj

Ürdün kralı yönetimi, Suriye ve Irak iktidarlarına ve hemen ikisinin de yarısına hâkim olan ve Ürdün’e uzanmakla tehdit eden IŞİD’e önemli mesajlar içermektedir. Bu aynı zamanda Ürdün ile ilişkileri “gerginlik” ve  “ilgisizlik” arasında tanımlanabilecek Suudi Arabistan’a da bir mesaj içermektedir. 

Ürdün kralı tam olarak ne demek istemektedir? Niye bu zamanı seçti? Ürdün halkı ve bölge iktidarları bu mesajı nasıl kabul edecek?

Ürdün Ekonomik Darboğazda

Başlangıçta unutulmaması gereken Ürdün’de halktan önce rakamların ne dediğidir.  Ekonomik koşullardan dolayı endişe yaşamaktadır. Kamu bütçesi açığı iki milyar doları, genel borçlar yaklaşık 30 milyar doları bulmuştur. Ülkede fiyat artışları yaşamaktadır. Yakıt gibi temel harcamalarda sübvansiyonlar kaldırıldı. Yakında ekmeğe yapılan sübvansiyon da kaldırılacak. Kamu borçlarındaki artışı durdurmak için mallar üzerinde yüksek vergiler mevcuttur. 

Ürdün’ün temel müttefiki körfez ülkeleri Ürdün kralının imdat çağrılarını duymamaktadır. Aynı anda Körfezin milyarları Mart ayında Şarm el Şeyh’te yapılan ekonomi konferansında Mısır’a akmıştır. Bu ihmal ironik olarak Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar yakınlaşmasına karşılık; Mısır, Ürdün yakınlaşmasını doğurmuştur. 

Bir Tarafta IŞİD, Öbür Tarafta Nusra

Ürdün’ün çevresindeki gelişmeler endişenin bir diğer kaynağıdır ve belki de daha da büyük riskler içermektedir. Irak’ın yarısına hükmeden İslam Devleti Ürdün’e bir taş atımlık mesafededir.  Irak’la sınır kapısı olan Traybil’de birkaç ay önce bir intihar bombası patlaması ile Ürdün hükümetine yönelik uyarı iyice anlaşılmıştır. Suriye’de ise el Kaide’nin bu ülkedeki kolu el Nusra Cephesi, Suriye ile bütün sınır kapılarına ve Ürdün’ün tam karşısındaki Dera’ya hâkim olmuştur. Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye tarafından desteklenen Fetih Ordusu’nun temel gücünü el Nusra Cephesi oluşturmaktadır. 

Körfezin finansman sıkboğazının,  doğu ve güney cephesindeki risklerin yükseldiği gelişmelerin gölgesinde Ürdün kendini zor bir pozisyonda buldu ve hızlı hareket etmeye zorlandı. Bu hareketin başlığı ise “Siyasi İslam” adına Sünni aşiretlerin silahlandırılması ve sınırlarını korumak için bir kalkan oluşturmaktı.  

Yorum Gönder