sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Ürdün Genelkurmay Başkanının Rusya Ziyaretinin Perde Arkası

29 Ocak 2016 Cuma 08:34
Bu haber 236 kez okundu

Ürdün Genelkurmay Başkanı Suriye konusunda Rusya’yı ikna etme yolunda

Ürdün Genelkurmay Başkanının Rusya Ziyaretinin Perde Arkası
Re’y el-Yevm gazetesinin bildirdiğine göre, Suriye’de özellikle de ülkenin güneyindeki Daraa eyaletinde gidişatın değişmesi, Ürdün Genelkurmay Başkanı Meşal el-Zaben’in ve Ürdün Kralı Askeri Danışmanının apar topar Rusya’ya gitmesine sebep oldu.

Genelkurmay Başkanı Meşal El-Zaben’in Moskova yolculuğu haberlik oldu

Ürdün hükümet kurumlarının en güçlü şahsiyeti sayılan General El-Zaben’in Moskova’ya yolculuğunun sebebi henüz açıklanmadı.

El-Zaben’in Moskova yolculuğu, medyaya yansıyan Ürdünlü üst düzey bir askeri yetkilinin Moskova’ya gerçekleştirdiği ilk ziyaret olma özelliği taşıyor. Bu yolculuk, Daraa eyaletinin güneyindeki Şeyh Miskin’de ve Ürdün’ün kuzey sınırlarındaki değişikliklerin oluşmasının ve bu olaylarda şiddetleri çatışmaların yaşanması sonucu Ürdün sınırlarında daha ciddi bir durumun meydana gelmesinin ardından gerçekleşti.

Ürdün ordusu geçen hafta kaçak olarak Ürdün sınırlarından geçmeye çalışan silahlı 14 kişiyi öldürdüğünü açıklamıştı. Öte yandan; çeşitli bilgi kaynakları, Suriye’nin Şeyh Miskin kasabasında gerçekleşen son olayların, General El-Zaben’in Moskova’ya gitmesine sebep olduğunu bildirdi.

Suriye ordusu; birkaç gün önce teröristlerle girdikleri şiddetli çatışmalar sonucundan stratejik bir konuma sahip olan Şeyh Miskin kasabasını kontrol altına aldı. Suriye ordusu tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda teröristler ağır can ve mal kaybına uğradı. Suriye ordusu bu operasyonla birlikte Ürdün sınırlarının yakınlarına kadar ulaşmayı başarmış ve teröristlerin yardım yollarını kesmiştir. Suriye ordusunun bu ilerleyişinin ardından teröristler Ürdün sınırlarına doğru kaçmaya başlamışlardır.

Yorum Gönder