sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

WSJ'ya göre, Türkiye, IŞİD'nin hızlı ilerleyişi ile YPG arasında kaldı

24 Eylül 2014 Çarşamba 10:09
Bu haber 186 kez okundu

ABD’nin liderliğinde, Suriye’de gerçekleştirilen hava operasyonunun ayrıntıları ABD medyasında geniş yer bulurken Wall Street Journal Gazetesi, baskınların Suriyeli Kürtler arasında yarattığı huzursuzluğa vurgu yapıldığı Suruç mahreçli bir haber yayınladı. YPG Sözcüsü Redur Xelil’in “Hava baskınlarını olumlu karşılıyoruz ama Kobani’ye yardımcı olmadı. ABD bizimle koordinasyon yapmalı” sözlerine yer veren gazete, “Türkiye, İslam Devleti’nin hızlı ilerleyişi ile yüreklendirilen Kürt milisi arasında kaldı" diyor. Bu arada, Türkiye ile YPG arasındaki zorlu ilişkinin ABD için "kısıtlayıcı" bir unsur olduğu düşünülüyor.

WSJ'ya göre, Türkiye, IŞİD'nin hızlı ilerleyişi ile YPG arasında kaldı
Wall Street Journal,  Suruç kaynaklı haberine “Türkiye’nin Suriye sınırına yakın bir kentteki kaos,  Salı günü İslami Devleti hedeflerine yönelik ABD’nin liderliğindeki hava baskınlarından sonra yoğunlaşarak Kürt liderlerini,  Washington’a,  cihatçılarla mücadelenin koordinasyonunda kendilerine bir rol verilmesi çağrısında bulunmaya itti” sözleriyle giriyor.

-“ABD UÇAKLARI RAKKA’YA VURURKEN CİHATÇILARIN KOBANİ’YE SALDIRILARI SÜRDÜ”-

Kürt liderlerinin,  ABD uçaklarının İslam Devleti’nin “fiili başkenti” Rakka’yı vurmalarının ardından isyancı gücünün,  militanlarını ve ağır silahlarını Kürt bölgelerine yakın yerlere geri çektiklerini, cihatçıların Kobani’ye saldırılarının Salı günü boyunca devam ettiğini söylediklerini anlatan gazete, Türk hükümetine atfen sığınmacıların sayısının 150 bine yükseldiğini de belirtiyor.

-ERDOĞAN, “KESİN BİR TAAHHÜTTE” BULUNMADI-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  koalisyona Türkiye’nin “askeri veya lojistik” desteğini verebileceğini belirttiğini ancak “kesin bir taahhütte” bulunmadığını da yazan gazete, haberinde YPG Sözcüsü Redur Xelil’in “Hava baskınlarını olumlu karşılıyoruz ama Kobani’ye yardımcı olmadı. ABD bizimle koordinasyon yapmalı. Hava baskınlarının onların savaşçılarının Kobani’ne odaklanmaya iterek kenti daha fazla tehlikenin altına sokmasından korkuyoruz” sözlerine yer veriyor.

WSJ, Suriyeli Kürtlerin çağrısının, savaş dinamiklerini değiştirmeye yönelik bir hava operasyonunu gerçekleştirmenin zorluklarına işaret ettiğini belirtirken “Bu, ABD ve Türkiye tarafından terör örgütü listesinde yer verilen bir gerilla gücüyle yakın bağları olan  Suriyeli Kürt milisi ile çalışmayı değerlendiren Obama Yönetimi için karşılaştığı diken gibi bir meydan okumayı yaratıyor” yorumunu yapıyor. Gazete şöyle devam ediyor:

-“KÜRTLERİN TÜRKİYE’YLE  OLAN  ZORLU İLİŞKİSİ ABD’Yİ KISITLIYOR”-

“Bu bağlar aynı zamanda, İslam Devleti’nin hızlı ilerleyişi ile kendi Kürt nüfusundan güçlü destek alan yüreklendirilmiş bir Kürt milisi ile arasında kalan Türkiye’nin önemli kaygısına da vurgu yapıyor.”

Haberde bu çerçevede Londra’daki düşünce kuruluşu Royal United Services Institute’nden Aaron Stein’in ABD’yi kısıtlayan unsurların arasında “Kürtlerin Türkiye ile zorlu ilişkisi”ni de gösteriyor.(ANKA)

Yorum Gönder