sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Türkiye, ÖSO ile İslami Cephe arasında arabulucu

14 Aralık 2013 Cumartesi 11:22
Bu haber 165 kez okundu

Suriye'de İslami Cephe isimli oluşumun Özgür Suriye Ordusu'nun silah deposuna el koymasıyla başlayan kriz, Türkiye'nin arabuluculuğunda aşılmaya çalışılıyor.

Türkiye, ÖSO ile İslami Cephe arasında arabulucu
 Suriye'de Bab el-Hava sınırında İslami Cephe'nin Özgür Suriye Ordusu'nın silah deposunu ele geçirmesiyle başlayan kriz sürüyor. İki örgüt arasında Türkiye'nin arabuluculuk yaptığı söyleniyor.

Şark'ül Evsat'ın haberine göre, iki örgüt, el konulan silahların gerçek miktarı konusunda ayrılığa düştükleri için barış girişimi şimdilik başarısızlıkla sonuçlandı.

Muhaliflerin "Geçici" Savunma Bakanı Esad Mustafa, iki örgüt arasındaki çatışmanın "Rejimi devirmemizi bekleyen Suriye halkına ve devrime ihanet" olduğunu söyledi. Mustafa, ÖSO lideri Salim İdris ile temas halinde bulunduğunu ve "işlerin kontrol altında olduğunu" ileri sürdü.

Öte yandan Özgür Suriye Ordusu'na bağlı 14 birlik, "Suriye Devrimcileri Cephesi"ni oluşturduklarını ilan ettiler. ÖSO'ya bağlı kaynaklar, bu cephenin adının "Özgür Cephe" olacağını söylüyorlar. İslami Cephe ise, İslam Ordusu, Ahrar'uş Şam, Tevhid Tugayı gibi Selefi ve güçlü çetelerden oluşuyor.

Suriye Ulusal Koalisyonu'ndan isimler ise, ÖSO ile İslami Cephe arasında bir çatışma olmadığını, ÖSO'nun kendi depolarını korumak için Cephe'den yardım istediğini aktardılar.

Cephe'nin El Kaide ile bağı yok mu?

Bütün bu yeni oluşumların ve arabuluculuk girişimlerinin Cenevre 2 öncesi hızlanması dikkat çekiyor. Özellikle ABD ve İngiltere, Bab el-Hava'daki olayı değerlendirebilmek için muhaliflere "ölümcül olmayan yardım"ı kestiklerini duyurmuşlardı. İslami Cephe'nin El Kaide unsurlarıyla işbirliği halinde olmadığı ve anlaşılabileceği iddiası dillendirilmeye başlasa da, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Adra kasabasında İslami Cephe ve El Kaide işbirliğinde Aleviler ve Hıristiyanlar katlediliyor.

Örneğin New York Times, Bab el-Hava olayını haber verirken, İslami Cephe'nin aynı zamanda El Kaide'ye karşı da savaştığını yazdı. Oysa İslami Cephe, daha önce yabancı ülkelerden gelen El Kaide'ci cihatçıların "kardeş" olduğunu söylemişti. Cephe'nin en önemli çetelerinden Ahrar'üş Şam, Şam kırsalında El Kaide ile operasyonlara katıldığını duyurmuştu.

Yorum Gönder