sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Türkiye, İncirlik’te ABD oyununa geldi

17 Ağustos 2015 Pazartesi 12:59
Bu haber 230 kez okundu

Üssün ABD kullanımına açılmasının affedilmez tarihi bir hata olduğunu söyleyen E. Tuğgeneral Nejat Eslen, Türkiye’nin karşılaşacağı hayati tehlikelere dikkat çekti

Türkiye, İncirlik’te ABD oyununa geldi
 ABD tarafından yine aldatıldık

ABD’nin İncirlik’ten Orta Doğu’daki çıkarları için istediği gibi yararlanacağını söyleyen Nejat Eslen şöyle konuştu: ABD belki diğer üsleri de kullanacak. Biz İncirlik Üssü’nü sadece Amerika’nın IŞİD’e karşı kullanması için açmıyoruz.

IŞİD bahane amacı Suriye’de TERÖRİSTAN (kürdistan)

Eslen, “ABD’liler güya İncirlik’i IŞİD ile mücadele amaçlı kullanacak. IŞİD ile mücadele ederken de aynı zamanda Suriye’nin kuzeyinde bir Bölücü (kürt) devleti kuruyor. Film ikinci kez tekrarlanıyor. Aynı hatayı ikinci kez yapıyoruz” dedi.

Esad gitsin demek İsrail’in işine yarar

Mezhepçi politika nedeniyle Türkiye’nin Orta Doğu’da başının ağrıyacağını belirten Eslen, “Suriye ve Irak’ın parçalanması İsrail’i güçlendirir. Esad’ın gitmesini istemekle İsrail’in güvenliğine katkıda bulunuyoruz” diye konuştu. 


Türkiye, İncirlik’te ABD oyununa geldi


Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, ABD’nin 20 yıl İncirlik’ten çıkmayacağını belirterek “Belki de sadece orayı değil diğer üsleri de kullanmaya başlayacak” dedi.

TÜRKİYE’nin İncirlik Üssü’nü Amerika’ya açması ile ABD’nin 20 yıl İncirlik’ten çıkmayacağını belirten Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, üssün sadece IŞİD’le mücadelede kullanılmayacağını dile getirdi. Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, “Biz İncirlik’i sadece Amerika’nın IŞİD’e karşı kullanması için açmıyoruz. Amerika, İncirlik’i Orta Doğu’da kendi çıkarları için istediği gibi kullanacak. Belki de sadece İncirlik değil diğer üsleri de kullanacak. Onun da kılıfını da ’Uçaklar acil iniş esnasında İncirlik dışı diğer üslere de iniş yapabilecek’diyerek hazırladılar” dedi.

Amerikan basınında Türkiye’nin Amerika’ya sadece İncirlik üssünü değil diğer üslerini açmasının da konuşulduğunu ifade eden emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Amerika yine İncirlik’i istedi. Güya IŞİD ile mücadele amaçlı kullanacak. IŞİD ile mücadele ederken de aynı zamanda Suriye’nin kuzeyinde bir Bölücü devleti kuruyor. Film ikinci kez tekrarlanıyor. Aynı hayatı ikinci kez yapıyoruz.”

İsrail güçlenir


Türkiye’nin mezhepçi politikasına devam etmesi halinde Orta Doğu’da daha çok başının ağrıyacağının altını çizen Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, “Amerika 20 yıl İncirlik’i kullanacak. Acaba bunun risklerini düşündük mü? Amerika’nın Orta Doğu’da çok ciddi çıkarları var. Suriye’ye dışarıdan yapılacak her türlü müdahale Suriye’nin parçalanmasına neden olur. Suriye’nin ve Irak’ın parçalanması İsrail’in güçlenmesini pekiştirir. Suriye’de Esad’ın gitmesini isteyerek İsrail’in güvenliğine katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.

Parçalanmış bir Suriye’nin, Türkiye için hiç de iyi haber olmadığına dikkat çeken Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye, İran sınırında Bölücüler tarafından çevrelenmiş olacak. Kürtlerin gücü Türkiye için çok büyük bir tehdit oluşturmaz ama gelecekte bu Bölücü devletlerinin gireceği ilişkiler, açacağı üsler, İsrail ve Amerika ile ilişkileri, stratejik ortaklıkları bize tehdit oluşturabilir. Bunu es geçmek stratejik sığlıktır. Amerika İncirlik’e sadece IŞİD için girmiyor. Sivil halkla temasları olacak. Türkiye’de Bölücü  meselesi varken bu tehlikeli bir durumdur.”

Bir karışıklık var


Öte yandan dün gazetemize demeç veren Emekli Büyükelçi Onur Öymen de, İncirlik Üssü’nün ABD’ye açılması ve güvenlikli bölge konusunda AKP iktidarının içeriye ve dışarıya farklı konuştuğunu ileri sürmüştü. Emekli Büyükelçi Onur Öymen, “ABD uçaklarının İncirlik’ten kalkıp bölgede 16 hedefi vurduğunu söylüyor. Hâlbuki Bakan Çavuşoğlu ’Bombardıman edilmedi’diyordu. Ortada bir karışıklık var. Belli ki İncirlik konusunda bir mutabakata varılmış fakat bu mutabakat yazılı mı değil mi orası belli değil. İçinde ne diyor? İncirlik konusunda ne istediniz de ne aldınız ya da alamadınız? Bunları da bilmiyoruz”  demişti.

Yeniçağ 

Yorum Gönder