sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Türkiye, geçen yıl da Gazprom'un en önemli müşterilerinden biri oldu

03 Şubat 2014 Pazartesi 15:12
Bu haber 154 kez okundu

Türkiye, geçen yıl ithal ettiği yaklaşık 45 milyar metreküplük doğal gazın yarıdan fazlasını Rus şirket Gazprom'dan aldı. Geçen yıl Gazprom'dan tedarik edilen gaz miktarı 26,6 milyar metreküpü buldu. Verilere göre, Gazprom'un Avrupa'ya arz ettiği doğal gazın yaklaşık yüzde 16'sını Türkiye aldı.

Türkiye, geçen yıl da Gazprom'un en önemli müşterilerinden biri oldu
 Geçen yıl yaklaşık 47 milyar metreküp doğal gaz tüketen Türkiye, gaz ihtiyacını karşılayabilmek için 45 milyar 269 milyon 90 bin metreküp doğal gaz ithalatı gerçekleştirdi. 

Enerji alanında ısınma ve elektrik ihtiyacını büyük oranda doğal gazdan karşılayan Türkiye, geçen yıl da gaz tedarikinde dünyada söz sahibi olan Gazprom'un en önemli müşterilerinden biri oldu. 


Rusya'nın en büyük şirketi Gazprom, geçen yıl Avrupa'ya 162,7 milyar metreküp doğal gaz sattı. Türkiye ise geçen yıl Gazprom'dan 26,6 milyar metreküp doğal gaz tedarik etti. Gazprom'un Avrupa'ya arz ettiği doğal gazın yaklaşık yüzde 16'sını Türkiye aldı. 


Türkiye geçen yıl Gazprom'dan en fazla gaz ithalini ocak ayında yaptı. Türkiye geçen yılın ilk ayında şirketten 2,81 milyar metreküp gaz aldı. Aralık ayında alınan gaz miktarı 2,74 milyar metreküp, kasım ayında alınan gaz miktarı ise 2,51 metreküp oldu. 


Doğal gaz alımları artan sıcaklara bağlı olarak ilkbahar ve yaz aylarında azaldı. Gazprom'dan en az doğal gaz alımı 1,79 milyar metreküple mayıs ve haziran aylarında gerçekleşti. 


Rusya’nın Sesi’nin yansıttığı habere göre, Türkiye halen gaz ihtiyacını, Rusya, İran, Azerbaycan, Cezayir ve Nijerya ile yaptığı kontratlar doğrultusunda karşılıyor.

Yorum Gönder