sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

TÜRKİYE, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Esad rejimiyle ilgili tutumunu ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne ilişkin yaklaşımını izlemeye alacak.

06 Ekim 2014 Pazartesi 22:45
Bu haber 198 kez okundu

TÜRKİYE, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) lideri Salih Müslim’le yapılan görüşmede, Müslim tarafından gündeme getirilen “lojistik desteği” hayata geçirmek için PYD’nin bundan sonra Esad rejimiyle ilgili tutumunu ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne ilişkin yaklaşımını yakından izlemeye alacak.

TÜRKİYE, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Esad rejimiyle ilgili tutumunu ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne ilişkin yaklaşımını izlemeye alacak.
 Müslim’in temaslarında Türkiye’nin talepleriyle örtüşen “bazı garantiler” verdiği belirtildi. Ancak yetkililer, bunların neler olduğuna dair ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı. Müslim’in MİT üzerinden kurulan bağlantı sonrası yaptığı günübirlik ziyaretinde hükümet temsilcileriyle herhangi bir görüşmesi olmadı. Müslim’in MİT ve bazı kritik ilgililerle yaptığı görüşmede Ankara, PYD ile ilişkinin kesilmesinde en önemli etken olan “PYD’nin Esad rejimi ile ilişkisine mesafe koymamasını” gündeme taşıdı. Türkiye’nin bu tutumunu çok iyi bilen Müslim’in kritik ziyareti gerçekleştirmesi, “PYD’nin Esad’a bakışında değişim olabilir” yorumlarını artırdı.


TÜRKİYE’NİN TUTUMU BELLİ

Müslim’le yapılan görüşmede Ankara, “Esad rejimine mesafe konulması ile Türkiye’de çözüm sürecini olumsuz etkileyecek Suriye’nin kuzeyinde özerklik ilanı ve sınır hattında sınır güvenliğini tehdit edecek adımlardan kaçınılması” görüşünde herhangi bir değişiklik olmadığını net şekilde ortaya koydu. Müslim’in de bu kritik ziyarete geldiğinde Türkiye’nin tutumunun değişmeyeceğini bildiği belirtildi. Türkiye açısından Kobani halkına insani yardım iletilmesinde herhangi bir sıkıntı veya kompleks olmadığı da Müslim’e iletildi.

Yorum Gönder