sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Türkiye, yabancı medya aracılığıyla Batı’nın IŞİD eleştirilerine karşılık verdi: Avrupa’da kaygı verici güvenlik boşlukları var

28 Ağustos 2014 Perşembe 11:16
Bu haber 187 kez okundu

İstanbul’da yabancı gazetecilere konuşan bir “Türk yetkilisi”, birçok Batılı ülkenin Ankara ile ilişkilerinde “en büyük mesele haline geldiği” belirtilen, yabancıların IŞİD’e katılmalarını engellemek için Batı Avrupa ve Kuzey Afrika ortaklarının daha fazla çaba göstermesi gerektiğini belirtirken “Tüm ülkeler, bize tam liste vermedi” dedi ve sadece 177 ismini bildiren İngiltere’yi örnek gösterdi. -Avrupa’daki “kaygı verici güvenlik boşluklarının” da altını çizen yetkili, çeşitli örnekleri verdi. Yetkiliye göre, Avrupa’daki bir havaalanından Türkiye’ye gelen bir kişinin kalaşnikov kartuş ve parçalarını getirdiğini, Almanya’dan gelen bir ailenin de o ülkede çeşitli soruşturmalarına konu olmasına rağmen Gaziantep’e patlayıcı ile ulaşabildiğini anlattı. Yetkili “Biziz, en yakın hedef” dedi.

Türkiye, yabancı medya aracılığıyla Batı’nın IŞİD eleştirilerine karşılık verdi: Avrupa’da kaygı verici güvenlik boşlukları var
 Suriye ve Irak’ta önemli kazanımları elde eden İslam Devleti’nin (IŞİD) uyguladığı şiddete infial yükselirken Batı’da Türkiye’ye eleştirilerin dozunun iyice artması üzerine harekete geçen Ankara, karşı argümanlarla kendini savundu. İstanbul’da yabancı medya mensuplarıyla biraraya gelen bir “Türk yetkilisi”, yabancıların IŞİD’e katılmalarını engellemek için Batı Avrupa ve Kuzey Afrika ortaklarının daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyledi ve Avrupa’daki “kaygı verici güvenlik boşlukları”na vurgu yaptı. 

İstanbul’da verilen brifingi, “Türkiye, Batı’nın IŞİD eleştirilerine karşılık verdi” başlıklı bir haberde yansıtan Financial Times gazetesine göre, “Türkiye, yabancı savaşçıların Irak ve Şam İslam Devleti’ne katılmalarını engelleme çabalarına yönelik Batı’nın eleştirilerine karşılık vererek Batı Avrupa ve Kuzey Afrika’daki ortaklarını, militanları durdurmak için daha fazla yapmaya çağırdı” 


-“BİRÇOK BATILI ÜLKENİN ANKARA İLE İLİŞKİLERİNDE BAŞLICA MESELE HALİNE GELDİ”- 

IŞİD’nin Türkiye sınırına yakın yerlerde varlık göstermesi ve ülkenin “silah ve militanların geçişi olarak “popülaritesi”nin artmasının “birçok Batılı ülkenin Ankara ile ilişkilerinde başlıca mesele haline geldiğini” kaydeden FT’ye göre, ABD’li gazeteci James Foley’in başı kesilerek idam edilmesinin ardından sorun iyice tırmanırken Batılı yetkililer, siyasiler ve medyanın Türkiye’yi sınırını daha iyi korumaya çağırdıklarına dikkat çekiyor. 

FT, Türk yetkilisinin brifing sırasında söylediklerini aktarırken “Türk yetkilisi, Ankara’nın süphelilerin giriş yaptıkları havaalanlarında durdurulabilmesi için yabancı ülkelerin ismi ve verilerini iletmeleri gerektiğini söyledi” diyor ve yetkilinin Ankara’nın, hem havaalanlarında hem de güney sınırında kontrollerini sıkılaştırdığını vurguladığını anlatıyor. 


-“ALTI BİN KİŞİLİK BİR LİSTEYİ OLUŞTURDUK”- 

Türk yetkilisi, Türkiye’nin çeşitli ülkelerden gelen bilgilere dayanarak ülkeye girmesi ya da sınırı geçmesinin engelleneceği 6 bin kişilik bir listeyi oluşturduğunu ancak daha çok yardıma ihtiyaçlarının olduğunu söyledikten sonra “Tüm ülkeler bize tam liste vermiyor” şikayetinde bulundu ve bunun bir örneği olarak medyanın 500 İngiliz vatandaşından söz etmesine rağmen İngiltere’nin sadece 177 ismi bildirmesini gösterdi. 

-“AVRUPA’DAKİ KAYGI VERİCİ GÜVENLİK BOŞLUKLARI”- 

Bu arada, yetkili, “Avrupa’daki kaygı verici güvenlik boşlukları”ndan da söz ederken Avrupa’daki bir havaalanından hareket eden bir kişinin Türkiye’ye kalaşnikov kartuş ve parçalarıyla geldiğini, Gaziantep’te patlayıcı ile yakalanan bir ailenin ise daha sonra Almanya’da birçok soruşturmaya konu olduğunun anlaşılmasını zikretti. 

-4 BİN KADAR YABANCI SAVAŞÇININ ÇOĞU, KUZEY AFRİKA’DAN GELDİ- 

FT, haberine şu bilgileri de yer verdi: 
“Yetkili, (toplam) 8 binden 4 bini kadar oluşturduklarını tahmin ettikleri, Irak ve Suriye’deki güya yabancı terörist savaşçılarının çoğunun, işbirliğinin zayıf olduğu Kuzey Afrika’dan, özellikle giderek daha kanunsuz hale gelen Libya’dan geldiklerini ekledi.” 

Batılı diplomatların, Türkiye’nin Esad rejiminin düşünüşü görme istekliliği nedeniyle geçmişte sınırını geçen “cihatçıları görmezlikte geldiğini” savunduklarını söyleyen gazete göre, yetkili, Türkiye’nin teröristlerin sınırı geçmesine "izin verdiğini"ni reddetti ve diğer ülkelerin, evine dönen birkaç yüz savaşçıya ilişkin kaygılarının Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu tehdidin karşısında önemsiz kaldığına işaret etti. Aynı yetkili ‘Tüm bu kişiler, sınırın diğer tarafında birikiyor, binlerce kişiler ve biziz en yakın hedef” sözlerini de kullandı. 

Yorum Gönder