sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

TÜRKİYE, UKRAYNA’DAKİ KIRIM TATARLARINA İTİDAL ÇAĞRISI YAPTI

26 Şubat 2014 Çarşamba 17:14
Bu haber 159 kez okundu

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da gelinen noktaya ulusal birlik, toprak bütünlüğü ve anayasal sistemi içerisinde çözüm bulunmasının önemine vurgu yaparak, "Soydaş Kırım Tatarlarının da yaşadığı Kırım Özerk Cumhuriyetinde bulunan tüm tarafların da itidal ve sağduyuyla hareket etmesini bekliyoruz” denildi.

TÜRKİYE, UKRAYNA’DAKİ KIRIM TATARLARINA İTİDAL ÇAĞRISI YAPTI
 Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin komşusu ve stratejik ortağı Ukrayna’da yaşanan siyasi krizin demokratik ilkeler ve uzlaşı temelinde, Ukrayna’daki tüm tarafların dahil olacağı kapsayıcı bir süreçle, en kısa sürede çözüme kavuşturulmasının temenni edildiği belirtildi. 

Gelinen noktada soruna Ukrayna’nın ulusal birliği, toprak bütünlüğü ve anayasal sistemi içerisinde çözüm bulunmasının öneminin aşikar olduğu kaydedilen açıklamada, “Bu çerçevede, soydaş Kırım Tatarlarının da yaşadığı Kırım Özerk Cumhuriyetinde bulunan tüm tarafların da itidal ve sağduyuyla hareket etmesini bekliyoruz. Türkiye, Ukrayna halkının meşru talepleri çerçevesinde bulunacak her türlü demokratik çözümü desteklemeye devam edecektir” denildi. 

Yorum Gönder