sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Türkiye, Türkiye kıyılarına yakın uçan Rusya uçağına önleme yaptı

13 Nisan 2014 Pazar 12:27
Bu haber 197 kez okundu

Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’ya ait bir uçağın Türk hava sahasına paralel olarak, Karadeniz’in uluslararası hava sahasında Türkiye kıyılarına ortalama 15-20 deniz mili mesafede olacak şekilde uçuş yaptığını belirterek, “Bu durum üzerine, dört adet F-16 uçağı, 12.17-15.53 saatleri arasında, Rus uçağını takip ederek 12.35’de bir kez önleme yaptı, müteakiben yine Türk Hava Sahası içerisinde devriye uçuşu ile anılan uçağı 0.5 - 10 deniz mili mesafeden izledi” açıklamasında bulundu.

Türkiye, Türkiye kıyılarına yakın uçan Rusya uçağına önleme yaptı
 Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan günlük faaliyetlere ilişkin açıklamaya göre, dün, Türkiye-Suriye hudut bölgesinde “Hava Muharebe Devriye Görevi” icra eden iki adet Türk F-16 uçağı, Suriye’ye ait bir adet MIG-23 uçağının, Cilvegözü / Hatay güneyinde sınıra doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildi, ancak Suriye’ye ait söz konusu hava aracı, sınıra 1.3 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştı. Dört adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edildi. 

Hava Muharebe Devriye Görevi icra eden ve Diyarbakır meydanından kalkan bir adet F-16 uçağına, Hatay üzerinde iken, Suriye’de konuşlu SA-5 füze sistemi tarafından saat 15.35'de tacizde bulunuldu. 


Rusya’ya ait bir adet İL-20 uçağı, Romanya tarafından gelerek, batı-doğu istikametinde, Türk hava sahasına paralel olarak, Karadeniz’in uluslararası hava sahasında Türkiye kıyılarına ortalama 15-20 deniz mili mesafede olacak şekilde uçuş yaptı. Bu durum üzerine, Bandırma’dan ve Merzifon’dan kalkış yapan dört adet F-16 uçağı, 12.17-15.53 saatleri arasında, İstanbul-Kocaeli-Sakarya-Düzce-Zonguldak-Bartın–Kastamonu–Sinop–Samsun-Ordu–Giresun-Trabzon üzerinde ve Türk Hava Sahası içerisinde anılan Rus uçağını takip ederek 12.35’de bir kez önleme yaptı, müteakiben yine Türk Hava Sahası içerisinde devriye uçuşu ile anılan uçağı 0.5 - 10 deniz mili mesafeden izledi. 


Ayrıca dört adet bot ile Türkiye-Suriye deniz hududunda karakol görevi icra edildi.

Yorum Gönder