sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Türkiye, Suriye politikasını değiştiriyor

08 Kasım 2013 Cuma 23:16
Bu haber 186 kez okundu

Alınan bazı bilgilere göre Türkiye Suriye’deki krize yönelik politikasını değiştirmeye başlıyor.

Türkiye, Suriye politikasını değiştiriyor
 Cenevre’de Suriye barış konferansına hazırlık müzakereleri başladı. Toplantılara, Rusya ve ABD dışında BM Güvenlik Konseyi’nin diğer daimi üyeleri İngiltere, Fransa ve Çin ile Suriye’nin komşuları Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye katlıyor. Alınan bazı bilgilere göre Türkiye Suriye’deki krize yönelik politikasını değiştirmeye başlıyor.

Rusya'nın Sesi radyosuna konuşan Sanislav Tarasov, konuyla ilgili şunları söyledi:

Müzakerelerin arifesinde BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi, Suriye, Ürdün, Irak, Mısır, Kuveyt, Umman ve Türkiye’yi ziyaret etti. Ayrıca Suriye muhalefeti temsilcileriyle görüştü. Bunun dışında ABD, Rusya ve BM diplomatları da Cenevre-2 hazırlıkları kapsamında önemli çalışmalarda bulundu. Diplomatlar, konferansın tüm katılımcıları için davetiye metnini hazırladı.

Katılımcılar listesi henüz açıklanmadı. Bu arada, Rusya, Cenevre-2’ye İran’ın da katılması gerektiği talebini yineledi. Ancak foruma davet edilip edilmediğini şimdilik söylemek zor. Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Ahmet Carba, Arap Birliği üyeleriyle görüşmede, konferansa İran’ın katılması ve Beşar Esad’ın istifa edeceği kesin tarihlerin belirlenmemesi durumunda Cenevre-2’ye katılmayacaklarını açıklamıştı. Konferansa katılmayacaklarını, Suriye Ulusal Konsey dahil diğer muhalif gruplar da duyurmuştu. Bu yüzden Cenevre-2’nin iptal edilebileceği ve hazırlık çalışmalarının sonuç vermeyeceği hasıl oluyor. Ancak durum görüldüğü kadar umutsuz değil.

Batı medyası, Tahran ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu arasında 11 Kasım’da İran nükleer sorununun çözümüne ilişkin çerçeve anlaşmasının imzalanabileceğini ileri sürdü. Bu durumda ABD, büyük ihtimalle, İran’ın Cenevre-2’ye katılımını engellemeyecek. Öte yandan Türkiye ve İran temasları da etkin hale geldi. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki ocak ayında İran’ı ziyaret edeceği haberi verildi. Bu, Ankara’nın da Tahran’ın Cenevre-2’ye katılımını destekleyebileceği anlamına geliyor. Üstelik, Türkiye, daha önce Suriye’deki krizde sadece Esad rejimine karşı silahlı mücadelede bulunan muhalefetten yana tavır aldıysa da günümüzde bu durum değişmeye başladı.

Alınan bazı bilgilere göre Ankara, Şam’a doğru bazı somur adımlar attı. Irak Kürtlerinin lideri Mesud Barzani’nin aracılığıyla, Şam ile muhalefet statüsünde işbirliği yapan Suriye Demokratik Birlik Partisi ile temaslar kurma çabaları var. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf’ın, Cenevre-2 konferansının bu ay sonlarında yapılacağı umudunu dile getirerek Washington’un müzakerelerde muhalefetin “zorunlu temsilciliğini” sağlamaya çalışacakları yönündeki açıklamaları da bunu doğruluyor. Yani Ahmet Carba’nın başkanlığındaki Suriye Ulusal Koalisyonu konferansa katılmazsa yerini Suriye Demokratik Birlik Partisi alabilir.

Gerçi Ankara, önümüzdeki günlerde, Suriye muhalefeti kozunu kullanma fırsatına sahip. İstanbul’da 9 Kasım günü Suriye Ulusal Koalisyonu’nun toplantısı yapılacak. Toplantıda, koalisyon üyeleri Cenevre-2’ye katılma konusunda nihai tavrını ortaya koyacak. Bu oyunun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı henüz belli değil. Kesin olan tek şey, Türkiye’nin Cenevre-1 formatında oluşturulmuş koalisyon çerçevesinde hareket ederek Suriye’deki krizden yapıcı çıkış yollarını aktif bir şekilde aramaya başlaması.

Yorum Gönder