sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Türkiye, Kıbrıs konusundaki tutumunu sürdürecek

17 Kasım 2013 Pazar 18:05
Bu haber 171 kez okundu

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, "Hiç kimse, AB için Kuzey Kıbrıs'tan, Kuzey Kıbrıs için de AB'den vazgeçmemizi beklemesin. Çünkü iki konuda da haklı davamızı sonuna kadar yürütme konusunda kararlıyız" dedi.

Türkiye, Kıbrıs konusundaki tutumunu sürdürecek
Bağış, Kıbrıs Türk kesiminin 30. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Kıbrıs Türk kesiminin İstanbul Başkonsolosu Servet Dorak'ın ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonda yaptığı açıklamada;  30 yıl önce gerçekten cesur bir karar alındığını savunarak; adada, Kıbrıs Türk Yönetimi ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin birlikte oluşturacakları bir üst kimlikle siyasi ilişkilere dayalı bir çözüm konusunda Türkiye'nin kararlılığına vurgu yaptı.

Bağış, Kıbrıs sorununda "Çözüme iki taraf da uzlaşıp yaklaştığı zaman, Türkiye buna sadece destek verecektir" dedi.

Bağış, Kıbrıs Türk kesiminin güvende olmadığı bir ortamda Türkiye'nin de kendini güvende hissedemeyeceğini, rahatsız olduğu bir ortamda Türkiye'nin gözüne uyku girmeyeceğini belirterek, Kıbrıs Türk kesiminin kaderinin, Konya, Kayseri, Kütahya kadar önemli olduğunu kaydetti.

Egemen Bağış, açıklamasının devamında "Türkiye, Kıbrıs'ın tek bir karışından hiçbir şekil, şart ve surette vazgeçmeyecektir. Bu tekliflere de en ağır şekilde cevap vereceği bilinmelidir." dedi.

Kıbrıs meselesi 1960'dan beri Türkiye'nin dış siyasetinde önemli bir soruna dönüşmüş bulunmaktadır.

Yorum Gönder