sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Adana’da Savaşa Hayır Mitingi

06 Haziran 2012 Çarşamba 01:35
Bu haber 594 kez okundu

7 binden fazla kişi Pazar günü Adana Kentinin Uğur Mumcu Meydanında “Savaşa Hayır” sloganı altında büyük bir miting düzenledi.

Adana’da Savaşa Hayır Mitingi

Suriye bayrakları ve Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın posterlerinin de taşındığı mitingde halk kitleleri Suriye'ye yönelik savaşı kınayarak; Suriye'nin içişlerini müdahaleyi protesto ettiler.

Mitinge Suriyeli vatandaşlar da katıldılar.

Katılımcılar polis tarafından tek tek arandıktan sonra alana alınırken; alanı gören yüksek binalarda da özel hareket polisleri uzun namlulu silah ve dürbünlerle sıkı güvenlik önlemi aldı.

Mitingde yapılan konuşmaklarda Suriye'ye demokrasi götürülmesi bahanesiyle Ortadoğu'da yeni bir savaşa hazırlanıldığı ifade edildi.

Konuşmacılar; "Biz bölgemizde ve ülkemizde savaş istemiyoruz. Irak'ta demokrasiyi nasıl getirdiklerini gördük. Bu nedenle savaşa hayır diyoruz. Bırakın milletler kendi demokrasisini kendileri tayin etsin. Bizler, hiçbir askerin savaşlarda ölmesini istemiyoruz, hiçbir asker anasının tabutta gelen yavrusunun başucunda ağlamasını istemiyoruz.

Hiçbir şey anaların gönlündeki evlat acısının sızısını dindiremez. İşte bu yüzden bizler, Türkiye'nin ne Suriye'ye ne İran'a nede herhangi bir ülkeye saldırıp onlarla savaşmasını istemiyoruz. Çünkü savaş bir değil, bin bir cinayettir. Bizler çocuklarımızın komşu halkların çocuklarıyla savaştırılıp, birbirlerini öldürmesini istemiyoruz.. " dediler.

Konuşmanın ardından Türk Halk Müziği sanatçısı Musa Eroğlu, mitinge gelen kalabalığa bir konser verdi. Mitinge kalan vatandaşlar, uzun süre Eroğlu'nun türküleriyle coştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder