sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Kılıçdaroğlu anadilde eğitim istedi

23 Eylül 2020 Çarşamba 09:26
Bu haber 107 kez okundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PKK’ya yakın olduğu belirtilen Demokratik Gelişim Enstitüsü’nde katıldığı toplantıda anadilde eğitim istedi. “Bu sorunu biz çözeriz…” diyen Kılıçdaroğlu “Çocuğun ilk iki veya üç okul yılında eğitimini asıl olarak anadilde yapması, paralel olarak resmi dili de öğrenmesi, üçüncü veya dördüncü sınıfta resmi dile geçmesi, bir çözüm yolu. Kürt meselesinin çözüm yeri, Meclis’tir. “ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu anadilde eğitim istedi
Hükümet medyasındaki bazı isimlerin Kemalizm’i hedef aldığı bir dönemde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir kez daha ana dilde eğitim talebinde bulundu. 

İNGİLİZ İSTİHBARAT ÖRGÜTÜYLE İLİŞKİLİ DPI'NIN TOPLANTISINA KATILDI

Merkezi İngiltere’de bulunan ve İngiliz istihbarat örgütleriyle yakın ilişkisi olduğu belirtilen Demokratik Gelişim Enstitüsü (DPI)’nün düzenlediği toplantıya katılan Kılıçdaroğlu’nun “Çocuğun ilk iki veya üç okul yılında eğitimini asıl olarak anadilde yapması, paralel olarak resmi dili de öğrenmesi, üçüncü veya dördüncü sınıfta resmi dile geçmesi, bir çözüm yolu. Kürt meselesinin çözüm yeri, Meclis’tir.” ifadelerini kullandığı belirlendi. 

Kılıçdaroğlu’nun "bu konuda Kürt aydınları ile çeşitli toplantılar yaptıklarını ve dünyadaki uygulamaları incelediklerini" belirttiği öğrenildi.

Toplantıya CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Genel Başkan Dış Politika Danışmanı  Ünal Çeviköz, Levent Gök, Genel Başkan Yardımcısı Yücel Taşkın’ın da katıldığı belirtildi.

İlk olarak 18 Eylül’de Posta Gazetesi Yazarı Oral Çalışlar'ın gündeme getirdiği konuyu bugün Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın köşesine taşıdı.  

CHP'li Sezgin Tanrıkulu ile yaptığı görüşmeyi aktaran Sarıkaya'nın yazısı şöyle:

Kürt aydınlarla yapılan toplantıların organizasyonunda önemli görev üstlenen CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nu arayıp, anadilde öğrenimde gelinen son noktaya nasıl varıldığını sordum…

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nden yola çıktıklarını belirterek başladı.

Sözleşmede yer alan “Çocuğun üstün (yüksek) yararı” usulünden hareket edildiğini belirtti.
Tanrıkulu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle işi siyaset dışında tutmalıyız. Bir öğrenci öğreniminin başında anadilinden ayrı kalamaz. Ama bu üniversiteye kadar da devam etmez, resmi dili öğrenmesine kadar sürer, sonrasını resmi dili olan Türkçe ile devam ettirir.”

CHP’DE TELAŞ BAŞLADI

Aydınlık 22 Eylül’de yaptığı haberinde “Birçok partili Genel Merkezi ararken, yöneticiler Kılıçdaroğlu'nun sözlerini açıklamaya çalıştı. Toplantıya katlan bir MYK üyesi, ‘Chatham House kurallar geçerliydi. Burada konuşulanların kesinlikle dışarıya sızmaması gerekirdi değerlendirmesinde bulundu.” ifadelerine yer vermişti. 

Yorum Gönder