sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

SERTİFİKALI FİDAN VEYA ÇİLEK FİDESİ ÜRETEN ÇİFTÇİYE 50 İLA 350 TL ARASI DESTEKLEME YAPILACAK

23 Haziran 2012 Cumartesi 00:46
Bu haber 557 kez okundu

Yurt içinde üretilen sertifikalı fidan veya çilek fidesi ve standart fidan ile kapama bağ veya bahçe tesisinin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları düzenlendi. Desteklenmeden yararlanmaya hak kazanan çiftçilere dekar başına standart 50-150 TL arası, sertifikalı 100-350 TL arası ödeme yapılacak. Başvuruların, 2012 yılı yazlık dikimler bugünden itibaren 31 Ağustos 2012 tarihi mesai saati bitimine kadar, güzlük dikimler için ise 1 Ekim 2012 tarihinden, 31 Aralık 2012 tarihi mesai bitimine kadar yapılması gerekecek.

SERTİFİKALI FİDAN VEYA ÇİLEK FİDESİ ÜRETEN ÇİFTÇİYE 50 İLA 350 TL ARASI DESTEKLEME YAPILACAK
ANKARA(ANKA) - Yurt içinde üretilen sertifikalı fidan veya çilek fidesi ve standart fidan ile kapama bağ veya bahçe tesisinin desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Desteklenmeden yararlanmaya hak kazanan çiftçilere dekar başına standart 50-150 TL arası, sertifikalı 100-350 TL arası ödeme yapılacak. Başvuruların, 2012 yılı yazlık dikimler bugünden itibaren 31 Ağustos 2012 tarihi mesai saati bitimine kadar, güzlük dikimler için ise 1 Ekim 2012 tarihinden, 31 Aralık 2012 tarihi mesai bitimine kadar yapılması gerekecek. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Yurt İçi Sertifikalı Fidan veya Çilek Fidesi Ve Standart Fidan Kullanımı Desteklemesi Hakkında Tebliğ’i 1 Ocak 2012’den itibaren geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yurt içinde üretilen sertifikalı fidan veya çilek fidesi ve standart fidan ile kapama bağ veya bahçe tesisinin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Tebliğ, destekleme uygulamalarında görev alacak kurum ve kuruluşların belirlenmesi, sertifikalı fidan veya çilek fidesi ve standart fidan ile kapama bağ veya bahçe tesis eden çiftçilerin desteklenmesi ve çiftçilere yapılacak ödemelere ilişkin usul ve esasları kapsıyor. 


Destekleme kapsamında yer alacak kapama bağ veya bahçe tesisinde sertifikalı fidan veya fide ile standart fidanda aranacak şartlar şöyle: 


“Sertifikalı fidan veya fide ile standart fidanın; yetkili fidan veya fide üreticisi veya tohumluk bayisinden temin edilmiş olması gerekecek. Kullanılacak sertifikalı fidan veya fide ile standart fidan; yurt içinde üretilmiş ve TTSM tarafından düzenlenmiş sertifikalı fidan veya fide veya standart fidan belgesine sahip olacak. 2010 yılında standart veya sertifikalı fidan olarak belgelendirilmiş tüplü fidanlar; 2012 yılı yaz ve güz dikimlerinde geçerli bitki muayene raporuna sahip olacak.


2011 yılında standart veya sertifikalı fidan olarak belgelendirilmiş açık köklü ve tüplü fidanlar kullanıldığında; sertifika belgesinde beyanname yılının 2011 olması halinde 2012 yılı yaz ve güz dönemi dikimlerinde fidanlarda bitki muayene raporuna sahip olma şartı aranmayacak. Ancak beyanname yılı 2010 ise, 2012 yılı güzlük dikimler için kullanılan fidanların geçerli bitki muayene raporuna sahip olması gerekecek. 2012 yılında üretilen açık köklü ve tüplü fidanların kapama bağ veya bahçelerde kullanılması halinde sertifika veya standart belgesine sahip olacak. Çilek bahçelerinde kullanılacak çilek fidesinin 2012 yılı sertifikasına sahip olması gerekecek.” 


-ÖDEMELER 50-350 TL ARASI- 

Desteklenmeden yararlanmaya hak kazanan çiftçiler Bodur meyve fidan türleri ile bahçe tesisi için dekar başına standart 150 TL, sertifikalı 350 TL ödeme yapılacak. 
Diğer destekleme şekillerine göre ödemeler şöyle: 

“Yarı Bodur meyve fidan türleri ile bahçe tesisi dekar başına standart 150 TL, sertifikalı 300 TL, 


Bağ ve diğer meyve fidanları ile bahçe tesisi dekar başına standart 100 TL, sertifikalı 230 TL, 


Zeytinde yağlık çeşitler ile bahçe tesisi dekar başına standart 50 TL, sertifikalı 100 TL, 


Narenciye bahçelerinde aşılama ile çeşit değiştirme dekar sertifikalı 250 TL, 

Virüsten ari fidanlara ilave olarak dekar başına standart 50 TL, sertifikalı 100 TL, 
Sertifikalı çilek fidesi desteği dekar sertifikalı 300 TL.” 

-MÜRACAAT ŞEKLİ VE İSTENİLEN BELGELER- 

Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçiler “Güncelleştirilmiş ÇKS belgesi, başvuru dilekçesi ve taahhütname, fidan veya fide kullanım desteklemesi talep formu, satış faturası, fidan veya fide veya aşı materyaline ait sertifika belgesinin bir örneği, bitki muayene raporu, bağ veya bahçe kiralanmış ise kira sözleşme belgesinin bir örneği” belgelerle başvurması gerekecek. 

-BAŞVURU TARİHLERİ- 

Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçiler, ÇKS kaydını yaptırdıkları il veya ilçe müdürlüklerine başvuracak. Başvurularda ÇKS bilgilerinin güncellenmesi, ÇKS kaydı yoksa kaydın yapılması esas sayılacak. Başvuruların, 2012 yılı yazlık dikimler bugünden itibaren 31 Ağustos 2012 tarihi mesai saati bitimine kadar, güzlük dikimler için ise 1 Ekim 2012 tarihinden, 31 Aralık 2012 tarihi mesai bitimine kadar yapılması gerekecek. Dönemi içinde yapılmayan başvurular kabul edilmeyecek. 

-FİNANSMAN- 

Destekleme ödemeleri için gerekli finansman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili bütçesinden karşılanacak. Bankaya hizmet karşılığı olarak yüzde 0.2 komisyon ödenecek. 

Ödemeye esas cetveller, onaylı ödeme icmallerine göre Bakanlık tarafından hazırlanarak bankaya gönderilecek. Ödemeler ilgili şubelerde daha önce çiftçiler adına açılan veya açılacak olan hesaplara yapılacak. 


Ayrıca 11 Mayıs 2011 tarihli ve 27931 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yurt İçi Sertifikalı Fidan/Çilek Fidesi ve Standart Fidan Kullanımı Desteklenmesi Hakkında Tebliğ yürürlükten kaldırıldı. 
Anahtar Kelimeler ÇİLEK FİDESİ
banner6

Yorum Gönder

@name x