sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

ÇALIK HOLDİNG BAŞKANI AHMET ÇALIK: IRAK'IN HER TÜRLÜ YATIRIMA İHTİYACI VAR

06 Temmuz 2012 Cuma 01:28
Bu haber 917 kez okundu

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Irak'ın önümüzdeki süreçte her türlü yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

ÇALIK HOLDİNG BAŞKANI AHMET ÇALIK: IRAK'IN HER TÜRLÜ YATIRIMA İHTİYACI VAR
İSTANBUL (ANKA) - Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Irak'ın önümüzdeki süreçte her türlü yatırıma ihtiyacı olduğnu söyledi. 

Çalık, "Irak'ta Türk-Japon İşbirliği Forumu-Müteahhitlik ve Enerji Pazarı" başlıklı forumda yaptığı konuşmada, Türk firmalarının yurt dışında önemli işler başardığını ve 90'lı yılların başında Sovyetler'in dağılmasıyla Orta Asya'da, Balkanlar'da ve bölgede yine Türk şirketlerinin önemli projelerde rol aldığını söyledi.

Bu bölgelerde onlarca porjenin gerçekleştirildiğine vurgu yapan Ahmet Çalık, "Bunları yaparken de dünyanın en geri kalmış, şartları en zor yerlerde dünyanın en güzel projelerini yapma hedefi koyduk. Böylelikle buralarda çok başarılı işler ortaya çıktı" dedi. Bütün bu yaptıkları işlerde sadece tesis yatırımın yetmedğini, bunları işletecek insanların eğitilmesi gerektiğini ve üretilen ürünlerin ihracat pazarlarının da oluşturulması gertiğini gördüklerini dile getiren Çalık, aksi halde buradaki çalışmaların durabileceğini kaydetti. 


-"IRAK'TA 3 BİN ÇALIŞANIMIZ VAR"- 

Türkiye ile Irak'ın müthiş sinerji oluşturduğunu, Irak'ta yapılacak işlerin ise halkın ihtiyacını karşılayacağını, daha sonra bu işlerin iki ülkenin yanı sıra, diğer ülkelere de ihraç edilebileceğini kaydederek, "Basra'dan Türkiye'ye ve ülkemizden de Avrupa'ya bağlayan iyi bir hat olacağını düşünüyoruz" dedi. Irak'ın iyi ve kötü günlerinde hep yanında olduklarını söyleyen Çalık, şu anda Irak'ta Kerbela, Musul ve Bağdat'ta şantiyelerinin bulunduğunu ve bu ülkede yarısı yerel olmak üzere 3 bin çalışanlarının işgücüne katıldığını bildirdi. Ahmet Çalık, önümüzdeki süreçte buradan çok iyi yönetici kadrolarının oluşacağını düşündüğünü belirtti. 
Irak'ın yeniden yapılandırılmasında Türkiye ve Japonya işbirliğinin önemine dikkati çeken Çalık, "Bu işbirliği kısa değil, uzun vadede de önemli olacaktır. Örnek olarak vereyim, Irak'ta yapılacak bir petrokimya yatırımında Irak-Türk-Japon ortaklığı olacak. Burada elde edilen ürünleri belki üçüncü ülkelere satacağız. Bugün bu işbirliğini yaparsak geleceğin de planlamasını yapmış oluruz" dedi. Irak'ın geçen zaman içerisinde zarar gördüğünü belirten Ahmet Çalık, "Irak'ın önümüzdeki süreçte her türlü yatırıma ihtiyacı var" dedi. 

-"YENİ ORTAK PROJELERE İMZA ATMALIYIZ"- 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ise Irak'ın halen ikinci büyük ihracat pazarlarından biri olduğunu ve Türk şirketlerinin, Irak'taki en etkin kuruluşların başında yer aldığını söyledi. Türk şirketlerinin burada güvenlik kaygıları ile hareket etmediğini belirten Yırcalı, diğer yandan Türkiye'nin Irak'taki elçiliğini kapatmadığını, hatta Basra ve Musul'da da yeni konsolosluklar açtığını kaydetti. Türkiye'nin, Irak'ın yeniden yapılanmasına büyük önem verdiğini söyleyen Yırcalı, "Yeni dönemde Türk ve Japon şirketleri olarak yeni ortak projelere imza atmalıyız" dedi. 

-"IRAK'A 5.8 MİLYAR DOLAR YARDIMDA BULUNDUK"- 

Japonya'nın Irak'ın Yeniden Yapılanmasından Sorumlu Büyükelçisi Mitsio Sakaba, Irak'a şu ana kadar 5.8 milyar dolar yardımda bulunduklarını açıkladı. Sakaba, daha önce altyapı yatırımları ve petrol rafinerileri alanında yardımda bulunduklarını söyleyen Sakaba, bundan sonra da sigorta gibi sosyal konularda yardım yapmayı düşündüklerini, Irak'ın bundan sonra yeniden yapılandırılmasının, ülkenin uluslararası toplumlarla entegrasyonunun sağlanması olduğunu kaydetti. 

Mitsubishi Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Yorihiko Kojima ise Irak'ta Türkiye ile Japonya'nın işbirliğine giderek ülkede ortak çalışabileceğini söyledi. Irak'ta güvenliğin endişe konusu olduğunu, ancka Irak halkının güçlü kişiliği sayesinde bu sorunun aşılabilineceğini düşündüğünü dile getiren Kojima, "Irak'taki Japonya ve Türkiye'nin ortak aktivitelerinde sadece şirketler değil, hükümetlerin de payı büyük" dedi.
Anahtar Kelimeler
banner6

Yorum Gönder