sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Türk Milliyetçisi olarak abartılan Arvasî’nin Soyu, Boyu, Sicili…

Türk Milliyetçisi olarak abartılan Arvasî’nin Soyu, Boyu, Sicili…

Cazim Gürbüz

26 Ağustos 2014, 18:12
Bu makale 752 kez okundu
Nihal Atsız Beğ’in “Türk Ülküsü”nün yerine “Türk İslam Ülküsü”nü icad (!) ve ikame eden, zamane ülkücülerinin baş tacı Seyit Ahmet Arvasi kimdir, neyin nesidir, kimin fesidir?

Arap kökenli Arvasi aşireti, Kürtlerle yoğun evlenmeler sonucu Kürtleşmiştir. Yani Arap-Kürt kırmasıdır. Seyid Ahmet Arvasi'nin babası Şeyh Abdülhakim Arvasi Nakşibendi tarikatının önde gelen isimlerinden biriydi. Necip Fazıl Kısakürek’in “Şeyhim, kurtarıcım, efendim” dediği bu kişi ve aşireti, Türkiye Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğü ve laik rejimi aleyhine faaliyet gösteren birçok kürtçü - şeriatçı yetiştirdi. Bunların başında, "Seyyid" lakaplı Fehim Arvasi, Ali Arvasi, Abdülbaki Arvasi ve Şefik Arvasi geliyordu. Şefik Arvasi, Kürtçülerin fikir babalarındandı, bu bağlamda yazılmış kitapları da vardı. Diyarbakır'da öldürülen bağnaz Kürtçü Musa Anter', "Hatıralarım" adlı kitabında Şefik Arvasi'den "Değerli bir Kürt milliyetçisi" diye söz eder.

Dahası da var. Sıbgatullah diye biri daha var, Ülkücü Ahmet.S Arvasi'nin aşiret büyüklerinden. Bu Sıbgatullah,1913'de İngilizlerden aldığı para karşılığında bölgedeki Kürtleri kışkırtarak isyan ettirmiş, fakat yakalanıp gebertilmiş.

Seyit Ahmet Arvasi’nin ülkücülerin arasına girmesi de 1978 yılında öyle birdenbire olmuştur, gelmiştir (yollanmıştır muhtemelen), gelir gelmez de baş tacı ve kanaat önderi yapılmıştır, en fazla müsaadeye mazhar kişi muamelesi görmüştür. Sonra 12 Eylül darbesi olmuş, bu kişi bir süre hapis yatmış, çıktıktan sonra da soluğu Türkiye Gazetesi’nde almış, oradaki yazılarıyla ülkücüleri ANAP’laştırmak misyonunu üstlenmiştir. Bu yazılarının birinde “En iyi parti ANAP, en iyi ekonomik sistem de liberal ekonomi” demekteydi.

İşte cinsi, cibilliyeti ve zihniyeti bu olan, Arvasi’yi bugün de birileri en büyük milliyetçi olarak görmektedir.

Tam burada sözü, Atsız Beğ’in oğlu değerli dost Buğra Atsız Beğ’e bırakmak istiyorum:

“Türkiye Gazetesinin yazarlarından Rahim Er 2 Ağustos 2010da Washington DC’den yazdığı bir makâlenin başlığını ‘Kimse Ahmet Arvasi Bey’den Daha Milliyetçi değildir’ koymuş (İmlâ Rahmi Er denen zâta âittir). Dikkatimi çekmişti. Demek ki Rahmi Er kimin başkasından daha milliyetçi olup olmadığının çetelesini tutuyormuş diye düşündüm ve geçtim. Ahmet Arvâsî peygamber soyundan gelen bir kişiymiş, yâni seyyid ve tabiî ırken Arap. Bu seyyidliğin ne gibi vesîkalara dayandığını, dayanıp dayanmadığını bilmiyorum. Umurumda da değil. Ama bu gibi isbâtı mümkün olmayan iddiâlara hep ihtiyatla yaklaşmak gerektiğini bilirim. Ayrıca şecere uydurmanın da o kadar zor olmadığını bilirim. Su katılmamış Türk olan Çakırcalı Efenin de kendisinin Hazret-i Alinin soyundan geldiğini iddiâ ettiği bilinen bir gerçektir. Bunlar bir bakıma kendine pâye biçmek, kendini olduğundan daha ehemmiyetli göstermek çabalarından başka bir şey değildir.

MHPliler Arvâsînin Türk milliyetçiliği üzerinde önemli bir rolü olduğunu iddiâ etmekteler. Benim de aklıma ilk gelen soru ‘Türk milliyetçiliği olan Türkçülük üzerinde ahkâm kesmek bir Araba mı kaldı?’ oluyor. Öyle ya, Estonya milliyetçiliği hakkında Ugandalı bir zencî, Rus milliyetçiliği hakkında Nikaragualı bir öğretmen ahkâm kesebilir mi? Her ikisi de adı geçen milliyetçilikleri inceleyebilirler, haklarında elbette yazı yazabilirler, ama o milliyetçilikleri systematize etmeğe kalkmak haddini aşmaktır. Ne diyor Atsız? Türkçü Türk ırkından olur. Akçuralar, Gaspıralılar, Gökalpler, Atsızlar, Toganlar ve daha başkaları dururken en büyük Türk milliyetçisinin bir Arap olduğunu iddiâ etmek en kibar tâbiriyle gülünç, saçmalıktır.”

Hem de ne saçmalık, bu adamın eserleri “saçmalardan seçmeler” gibidir, din ambalajı içine gizlemiştir bütün bunları. Azıcık iz’anı olan bunu görür ama öyle olmuyor ne yazık ki…

Yorum Gönder