sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Kerkük üzerinden siyasi pazarlıklara izin vermeyeceğiz

28 Ağustos 2018 Salı 13:58
Bu haber 276 kez okundu

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi, düzenlediği basın toplantısında, ''Hükûmet kurma sürecinde, Kerkük üzerinden siyasi pazarlık yapılmasına izin vermeyeceğiz.'' dedi.

Kerkük üzerinden siyasi pazarlıklara izin vermeyeceğiz
 Irak'ın Kerkük kentindeki Türkmen siyasetçiler, Bağdat'taki hükümet kurma sürecinde kentin siyasi pazarlık malzemesi yapılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

"BAŞARISIZ OLACAKLAR"

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi, dün düzenlediği basın toplantısında, ''Hükûmet kurma sürecinde, Kerkük üzerinden siyasi pazarlık yapılmasına izin vermeyeceğiz.'' dedi. Salihi, ''Kerküklülerin iradesini hiçe sayarak hükûmet kurmak isteyenler daha önceki siyasi parti ve iktidarlar gibi başarısız olacaklar.'' diye konuştu.

BAĞDAT'A RESMİ TALEPTE BULUNULDU


Kerkük'ün güvenliğinin Irak'a bağlı güvenlik güçleri tarafından sağlanmasından Türkmenlerin memnun olduğunu ifade eden Salihi, ''Güvenlik dosyasında Türkmenlere danışmadan yapılacak herhangi bir değişiklik ya da gelişme başarısız olacaktır. Bunu daha önceki yıllarda da gördük.'' ifadelerini kullandı. 

ITC Başkan Yardımcısı Hasan Turan da Kerkük valiliği görevini Türkmenlerin üstlenmesi konusunda Bağdat'a resmi talepte bulunduklarını söyledi. Kerkük valiliği görevinin tek bir etnik gruba ait olmadığının altını çizen Turan, ''Valilik görevi talebimiz Kürt siyasi partilerinin dışında herkes tarafından olumlu karşılandı.'' diye konuştu.


Yorum Gönder