sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Suriye'de çözüm için yeni umut: Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa liderleri ilk kez bir araya geldi

27 Ekim 2018 Cumartesi 12:33
Bu haber 35 kez okundu

Mart 2011'den bu yana devam eden Suriye krizine çözüm arayışlarında bugün İstanbul'da Rusya ve Türkiye'nin katkılarıyla yeni bir sayfa açılıyor.

Suriye'de çözüm için yeni umut: Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa liderleri ilk kez bir araya geldi
 Astana süreci kapsamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile birlikte uzun süredir hummalı çalışmalar yürüten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çözüm konusunda farklı yaklaşım izleyen ABD öncülüğündeki küçük grubun iki önemli temsilcisi Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Saat 16:00'da başlayan toplantı yaklaşık üç saat sürdü.

Astana süreciyle 'çatışmasızlık bölgeleri' uzlaşısının ortakları olan ve son olarak İdlib konusunda ateşkes mutabakatı sağlayan Türkiye ve Rusya'yı, AB'nin lokomotif ülkeleri Almanya ve Fransa ile ilk kez aynı masa etrafında buluşturacak zirvede İdlib'de Putin ve Erdoğan'ın inisiyatifiyle başlayan silahsızlandırılmış bölge kurma sürecine ağırlık verdiği belirtildi. Dört lider, sığınmacıların evlerine dönüşü, ılımlı muhaliflerin militanlardan ayrılması, insani yardımların ulaştırılması, Suriye'ye yaptırımların kaldırılması gibi konuları da masaya yatırdı.

YENİ UMUT OLARAK GÖRÜLÜYOR

Zirve, dört lideri ilk kez buluşturması nedeniyle Suriye'de çözüme ilişkin yeni umut olarak görülüyor.

Yorum Gönder