sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Batı’nın Türkiye’nin yeni arzularını zapt etmesi çok zor olacak

07 Ekim 2020 Çarşamba 20:29
Bu haber 185 kez okundu

Rus Senatör Aleksey Puşkov, “Şu andan itibaren Batı’nın Türkiye’nin yeni arzularını zapt etmesi çok zor olacak.” İfadelerini kullandı. Puşkov’a göre Erdoğan yönetiminde Türkiye Ortadoğu ve Güney Kafkasya’da aktif ve bağımsız bir politika güdüyor.

Batı’nın Türkiye’nin yeni arzularını zapt etmesi çok zor olacak
Sputnik’in haberine göre Telegram’dan açıklama yapan Puşkov, Türkiye’nin Erdoğan yönetiminde Ortadoğu’da aktif ve bağımsız bir politika güttüğünü ifade etti.

Puşkov, “Türkiye bunu ABD’ye rağmen, ancak ABD’nin Ortadoğu’daki başarısızlığı sayesinde yaptı. Dünyanın nasıl değiştiğini anlamayan, burnunun ötesini göremeyen, hayali bir Rusya tehdidi takıntısına kapılan NATO’nun ‘beyin ölümü’ ve gevşekliği sayesinde yaptı” ifadelerini kullandı.

AB’nin de sadece pasif bir şekilde ABD’yi desteklemekle kaldığını ve bölgede hiçbir bağımsız politikaya sahip olmadığını belirten Puşkov’a göre, Avrupa uzun süre Türkiye’ye ‘gerçekleşmeyecek’ bir AB üyeliği vaat etti, ancak Ankara artık önüne başka hedefler koydu. Bu nedenle şimdi Avrupa’nın karşısında muhatap olması gereken ve üzerinde etki etmesi çok zor olacak bambaşka bir ülke var.

Puşkov, “Şu andan itibaren Batı’nın Türkiye’nin yeni arzularını zapt etmesi çok zor olacak. Avrupalı güçlerin yanı sıra ABD bu emelleri kendi çıkarına kullanmak istiyor, ancak hesap pazara uymayabilir. Erdoğan herkesten bağımsız oynamanın tadını aldı” ifadelerini kullandı.

Yorum Gönder