sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Contemporary Istanbul rekor satış ve ziyaretçi ile sona erdi

17 Kasım 2014 Pazartesi 11:25
Bu haber 329 kez okundu

İstanbul’u dünyada çağdaş sanat fuarları arasına katmayı amaçlayan 9. Contemporary Istanbul sona erdi.

Contemporary Istanbul rekor satış ve ziyaretçi ile sona erdi
13-16 Kasım tarihleri arasında ve 17 bin metrekarelik alanda gerçekleşen Contemporary Istanbul’u 77 bin sanatsever ziyaret etti. Fuarda yer alan eserlerin toplam değeri ise 190 milyon TL olarak hesaplandı. Türkiye’nin uluslararası en geniş çağdaş sanat fuarı olarak kabul edilen Contemporary Istanbul’a 23 ülkeden, 520 sanatçı, 108 çağdaş sanat galerisi katıldı. 340’ı Contemporary Istanbul tarafından davet edilen toplam bine  yakın yabancı koleksiyoner, profesyonel, akademisyen ve 8 ayrı uluslararası müze grubu fuarı ziyaret etti. Verilen bilgiye göre sergilenen eserler 2014 yılında gerçekleşen uluslararası fuarların ortalama satış değerlerinin yüzde  30 üzerine çıkarak  yüzde 72 olarak gerçekleşti.  

-230 BİN EURO DEĞERİNDEKİ HEYKEL-

Yapılan açıklamaya göre, Fuarda Alex Katz’ın 62 bin Euro  değerindeki “red hat sunrise” adlı tablosu, Jaume Plensa’nın 230 bin Euro  değerindeki “sanna’s dream” adlı heykeli, Yayoi Kusama’nın 70 bin Euro  değerindeki “dots obsession” tablosu ve Ergin İnan’ın 180 bin dolar  değerindeki “öte dünya kapıları” adlı eserleri satılan önde gelen eserler arasında yer aldı. Emmanuel Fremin Gallery tarafından sergilenen Melissa Mızraklı’nın 20 eseri, Andipa Gallery’de sergilenen Slinkachu’nun tüm eserleri, Nuri Bilge Ceylan’in 20 fotoğrafı alıcı buldu. NoHLab/Musion ’İn 35 bin Euro değerindeki In-ter-sec-tion isimli hologram işi Türkiye’de satılan en yüksek bedelli yeni medya işi oldu.

-“NEW YORK, LONDRA, PARİS VE BERLİN İLE BERABER ANILACAĞIZ”-

Contemporary Istanbul ‘un Gala davetinde 350 uluslararası davetliye hitaben yaptığı konuşmasında Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, İstanbul’un çok yakın bir zamanda dünyanın önde gelen sanat ve kültür merkezleri olan New York, Londra, Paris ve Berlin ile beraber anılacağını belirterek dünyayı saran globalleşmenin, ancak yerel değerlerin korunması ile mümkün olabileceğini ve dolayısı ile Türk Çağdaş Sanatının giderek öneminin artacağına dikkat çekti.

- EDİTİONS İLGİ ÇEKTİ-

Contemporary Istanbul’un yeni girişim ve insiyatifi CI Editions sınırlı sayıda üretilen özel edisyonları sundu. Hale Tenger’in Ayyy yıldız.’ı heykeli, Buğra Erol’un Evinde gibi Hisset 1’i, Fırat Engin’in Untitled objeleri, Orhan Cem Çetin’in fotoğrafları, Ali Emir Tapan, Ardan Özmenoğlu’nun One &Only isimli ipek baskısı, Ahmet Polat ve Sıtkı Kösemen’in fotoğrafları, Erdoğan Zümrütoğlu’nun triptiği özel edisyonlu eserler olarak sergileniyor. Mustafa Horasan, Gözde Türkkan, Book Lab, Seçkin Pirim, Ahmet Duru, Selçuk Ceylan, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, CI Editions’a özel edisyon üreten sanatçılar arasında dikkat çekti. CI Editions, fuar sonrasında müze mağazalarında, konsept mağazalarda ve online olarak sunulmaya devam edecek. Fuar alanında gördüğü ilgiden sonra CI Editions,  önemli sanat fuarlarına katılım için davet aldı.(ANKA)

Yorum Gönder