sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Van Gogh tabloları İtalyan mafyasının elinde

02 Ekim 2016 Pazar 17:27
Bu haber 196 kez okundu

Amsterdam'da 14 yıl önce çalınan Van Gogh tabloları İtalyan mafyasının elinde bulundu.

Van Gogh tabloları İtalyan mafyasının elinde
 Hollanda'daki bir müzeden 2002 yılında çalınan iki Van Gogh tablosunun, İtalya'da mafyaya yönelik bir operasyonda ele geçirildiği bildirildi.

İtalyan mali polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Amsterdam'daki bir müzeden çalınan "paha biçilmez" iki Van Gogh tablosu Napoli yakınlarındaki Castellammare di Stabia'da bulundu.

BBC Türkçe'deki habere göre, Polis, tabloların Napoli merkezli mafya örgütlenmesi Camorra'nın eline geçtiğinin anlaşıldığını açıkladı.

Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nden yapılan açıklamada ise söz konusu tabloların 14 yıl önce bu müzeden çalınan "Scheveningen'de Deniz Manzarası" (1882) ve ''Nuenen Reform Kilisesi'nden Çıkan Cemaat" (1884/85) isimli eserler olduğu belirtildi.

Eserlerden ilki van Gogh'un Hollanda'da yaşarken yaptığı iki deniz manzaralı tablodan biri.

Babasının bir dönem rahip olarak görev üstlendiği Nuenen Reform kilisesinin tablosunu ise Van Gogh, 1884'te annesi için yapmıştı.

Sanatçı, babasının ölümünden sonra ise tabloya yas tutan birkaç kadın eklemişti.

Van Gogh Müzesi, "tahminlerin aksine, tabloların nispeten iyi durumda" olduğunu belirtti.

Müze Müdürü Alex Rüger, "Tablolar bulundu! Bu sözcükleri söyleyebileceğimi ummaya artık cesaret bile edemiyordum" diyerek İtalyan ve Hollandalı güvenlik güçlerine teşekkür etti.

Yorum Gönder