sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Şiilere karşı kirli ittifak

14 Ekim 2015 Çarşamba 08:48
Bu haber 202 kez okundu

Pakistan’ın Sind eyaleti emniyet müdürü Gulam Haydar Cemali yaptığı açıklamada tekfirci selefi Vahhabi Leşkeri Cengvi ile IŞİD terör örgütlerinin birleşerek Pakistan Şii Müslümanlara karşı katliam yapma saldırıları düzenlemeye çalıştıklarını, bunun için gerekli güvenlik önlemleri alındığını söyledi.

Şiilere karşı kirli ittifak
Sind Eyalet polisi başkanı ayrıca, Keraçi’deki Şii Müslümanların otobüsüne saldıran tutuklu teröristlerin Pakistan’da İslami Hilafet hükümetini kurmaya çalıştıklarını itiraf ettiklerini belirtti.

Pakistan’da örgütlenen ve beslenen tekfirci selefi Vahhabi teröristler geçenlerde Keraçi’de bir yolcu otobüsüne saldırıp, 40’ı aşkın Şii Müslüman’ı şehit ettiler. IŞİD ise bu vahşi saldırının sorumluluğunu üstlendi. Pakistan senatosu iç işleri komisyonunda konuşma yapan Sind eyaleti genel müdürü, Pakistanlı Şii Müslümanların tekfirci teröristlerin ana hedefi olarak seçildiklerini ve terör saldırılarına uğradıklarını sözlerine ekledi. 

Pakistan siyasi çevreleriyle medya gurupları tarafından bu ülke güvenliğini tehdit eden IŞİD terör örgütünün sızma faaliyetlerini başlattığı belirtildi. 

Pakistan’ın Beluçistan eyaleti hükümeti geçen Ekim ayında, Pakistan federal devletiyle milli meclisi ve senatosuna gönderdiği gizli raporunda IŞİD’in tehdit oluşturduğunu kaydetti. Pakistan Sind Eyaletinin polis teşkilatı başkanı Gulam Haydar Cemali IŞİD’in Pakistan’a sızdığını ve tekfirci Leşgeri Cengvi örgütüyle eylem içinde hareket edip, Şii Müslümanlara saldırılar planladığını bildirmesine rağmen Pakistan genel kurmay başkanı orgeneral Rahil şerif, IŞİD’in Pakistan’a sızamadığını üstü örtülü bir biçimde ileri sürdü. 

General Rahil’in, Pakistan ordusunun IŞİD tehditlerinin Pakistan’ın güvenliğini gölgelemesine izin vermeyeceğini vurgulaması ardından bazı güvenlik uzmanları, bu sözleri Pakistan’da IŞİD’in varlık gösteremediği biçiminde değerlendirdiler. Elbette general Şerif konuşmasının bir kısmında DAEŞ ile savaşın Pakistan ordusunun birinci önceliği olduğunu da söyledi. Pakistan genel kurmay başkanının bu çelişkili sözlerine rağmen Pakistan Sind eyalet polisinin başkanı, IŞİD’in Pakistan’da terör saldırıları yaptığını, Leşgeri Cengvi ile DAEŞ’in Pakistan Şii camiasını hedef alıp katliamlara girişeceklerini vurguladı.

Suudi Arabistan Vahhabi krallık rejimi uzun yıllardan beri Pakistan’daki dini medreselerin bir kısmını ele geçirip, yoksul ailelerin çocuklarını bu medreselerde eğitip, tekfirci selefi Vahhabi terör örgütlerine insan gücü sağlıyor. Durum buyken Pakistan halkı ve özellikle Şii Müslümanların beklediği şey, İslamabad merkezi federal hükümetin tekfirci terörizme karşı mücadele etmek için etkin güvenlik ve istihbarat önlemlerini alıp, uygulamasıdır. 

175 milyonluk nüfusuyla Pakistan’da yaklaşık 35 milyon Şii Müslüman yaşıyor. Büyük çoğunluk ise Hanefi mezhebine mensup Sünni Müslümanlardan oluşuyor. Fakat Suudi krallık rejiminin kurdurduğu dini medreselerde eğitim görenler, Harici anlayış ve ideolojiyle beyinleri yıkanıp aşırı derecede Ehlibeyt düşmanlarıdır. Bir avuç azınlık ve fırkacı olan bu kesim Şii Müslümanlarla birlikte Sünni Müslümanları tekfir etmektedirler. Nitekim Son yıllarda binlerce Pakistan Şii Müslüman İslam ve insanlık düşmanı tekfirci selefi Vahhabi teröristlerin saldırıları sonucu şehit edilmiştir.

Yorum Gönder