sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Eski Pakistan lideri Müşerref idama mahkûm edildi

17 Aralık 2019 Salı 10:35
Bu haber 87 kez okundu

Pakistan'ın eski lideri Pervez Müşerref vatana ihanet suçlamasıyla idama mahkûm edildi.

Eski Pakistan lideri Müşerref idama mahkûm edildi
 Eski Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref vatana ihanetle yargılandığı davada idama mahkûm edildi. İslamabad'da görülen davada üç üyeden oluşan özel mahkeme, 1'e karşı 2 oyla idam cezası kararı verdi.


Müşerref, görevde kalabilmek için Pakistan anayasasını ihlal etmekle suçlanıyordu. Müşerref hakkındaki dava 2013 yılında açılmıştı.

Anayasayı iki kez askıya aldı

Pervez Müşerref, ordu komutanıyken 1999'da darbe yaparak anayasayı askıya aldı. Devlet başkanlığı sırasında bu kez ülkenin kuzeyinde güçlenen Taliban örgütünü gerekçe göstererek 2007'de anayasayı bir kez daha askıya aldı ve olağanüstü hal ilan etti. 

Pakistan'da 2008 yılına kadar devlet başkanlığı yapan Müşerref, görevden ayrıldıktan sonra İngiltere'ye yerleşti.

Yaklaşık beş yıl sonra 2013 seçimlerine katılmak amacıyla ülkesine dönen Müşerref hakkında, eski başbakanlardan Benazir Butto'nun öldürülmesinde rolü olduğu gerekçesiyle tutuklama kararı verildi.

Pervez Müşerref sağlık sorunları nedeniyle 2016 yılında yurtdışına çıktı. Şu anda Dubai'de yaşayan Müşerref'in yurtdışına çıkışına sağlık sorunları nedeniyle izin verildi.

Pakistan ordusu 'acı ve ıstırap' içinde: Asla vatan haini olamaz

Bu arada Pakistan ordusundan kararla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı, silahlı kuvvetlerin duyduğu 'acı ve ıstırap' dile getirildi: "40 yılın üzerinde bu ülkeye hizmet etmiş ve ülkenin savunması adına savaşlara girmiş bir eski ordu komutanı ve Pakistan Cumhurbaşkanı asla vatan haini olamaz."

Yorum Gönder