sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

El Kaide’ye Pakistan tokadı!

03 Temmuz 2015 Cuma 09:04
Bu haber 227 kez okundu

Pakistan, El Kaide’ye operasyon düzenledi.

El Kaide’ye Pakistan tokadı!
Pakistan’ın Pencap Eyaleti İçişleri Bakanı Şuja Hanzade, eyaletin başkenti Lahor kentinde düzenlediği basın toplantısında, güvenlik güçlerinin Pazartesi sabahı Şekihpura bölgesinde bir eve operasyon düzenlediğini açıkladı.

Operasyonda 4 Taliban üyesinin öldüğünü ifade eden Hanzade, evde 40 el bombası, 15 kilogram patlayıcı ve çok sayıda silah bulunduğunu belirtti.

Hanzade, “Operasyon öncesi ve sonrası istihbarat bilgileri uyarınca, ölenlerden birinin El Kaide terör örgütünün Abdali kod adlı Pakistan sorumlusu olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Pakistan Talibanı Mayıs 2014’te Uluslarası Karaçi Havalimanı’na saldırmış, 29 kişi hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine Pakistan ordusu da Haziran 2014’te Taliban’ın sığınaklarının olduğu Afganistan sınırındaki Kuzey Veziristan bölgesine geniş çaplı askeri operasyon başlatmıştı.

Pakistan Talibanı ise operasyonlar üzerine Aralık ayında Peşaver’de bir okula baskın düzenleyerek, 130’dan fazla öğrenciyi kurşuna dizerek öldürmüştü. Okul baskınının ardından, Taliban ve El Kaide’ye karşı ülke çapına yaygınlaştırılan operasyonlarda yüzlerce şüphelinin gözaltına alındığı, bazılarının ise hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Yorum Gönder