sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Kırgızistan'da protestocular parlamento ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı alanına girdi

06 Ekim 2020 Salı 00:54
Bu haber 92 kez okundu

Kırgızistan'da başkanlık sarayı ve parlamento alanının içine giren kalabalıklar, ülkede dün gerçekleştirilen seçimleri protesto ediyor.

Kırgızistan'da protestocular parlamento ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı alanına girdi
 Kırgızistan'da milletvekili seçim sonuçlarını protesto eden göstericiler, Cumhurbaşkanlığı Sarayını ve parlamento binası alanına girdi.


Ülkede haftasonu yapılan parlamento seçimlerinin sonuçlarını protesto etmek için başkent Bişkek'teki Ala-Too Meydanı'nda gösteriler düzenliyor.

Gösteriler esnasında, polisin attığı plastik mermiden Ata Meken partisi lideri Canar Akayev ve ses bombasının isabet ettiği parti üyesi Eldar Abakirov yaralandı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayının yer aldığı Çuy caddesindeki Manas, Şopokova, Sovyetskaya caddeleri ile Ala-Too Meydanı'nda göstericiler ile polis arasında taşlı sopalı arbede yaşandı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayından uzaklaştırılan ve üç saat aradan sonra yeniden dönen göstericiler bu kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile birlikte parlamento binasının bulunduğu alana girdi. Alana girenler arasında eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in oğlu Kadir Atambayev'in de olduğu belirtildi.

Polis, göstericilere ses ve gaz bombası kullanarak dağıtmaya çalıştı. Akipress Haber Ajansı'na göre, olaylarda aralarında polislerin olduğu 65 kişi yaralandı.

Protestocular, ayrıca Bişkek'teki Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi binasının kapısını kırarak konuta girdi.

Cumhurbaşkanı'ndan Ceenbekov'dan çağrı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, başkentteki protestoculara 'ihtiyatlı olma' çağrısında bulundu. Ceenbekov'un basın sözcüsü Tolgonay Stamaliyeva, Sputnik'e yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Ceenbekov Bişkek'te, Cogorku Keneş'teki (parlamento) ofisinde. Saat 02.00'ye kadar tüm siyasi güçlerle özel diyaloglarda bulundu. Cumhurbaşkanı  protesto eylemini düzenleyenlerden sağduyu bekliyor" ifadelerini kullandı.

Eski Cumhurbaşkanı Atambayev, protestocuların talebi üzerine serbest bırakıldı.

banner6

Yorum Gönder