sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Dağlık Karabağ'da savaşı sona erdirecek anlaşma imzalandı

10 Kasım 2020 Salı 01:26
Bu haber 106 kez okundu

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ve Rusya devlet başkanlarıyla ateşkes için ortak bir bildiri imzaladıklarını duyurarak, bunun kendisi ve Ermenistan halkı için 'son derece acı verici' olduğunu ifade etti.

Dağlık Karabağ'da savaşı sona erdirecek anlaşma imzalandı
 Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Dağlık Karaba bölgesinde ateşkes için ortak bir bildiri imzalandığını ifade etti.

Paşinyan, bunun kendisi ve Ermenistan halkı için 'son derece acı verici' olduğunu ancak söz konusu kararın verilmesi gerektiğini belirtti.

Daha önce Azerbaycan tarafı, Karabağ'ın en büyük ikinci kenti olan Şuşa'da kontrolü ele geçirmişti.

 • 02:13

  Erivan'da protestolar başladı: Göstericiler başbakanlık konutuna yürüyor

  Ateşkes anlaşmasını takiben Erivan'da protesto gösterileri başladı. Göstericilerin başbakanlık konutuna yürüdüğü bilgisi verildi.

 • 02:04

  Aliyev ve Putin ortak açıklamada bulundu, savaşı sona erdirecek anlaşma canlı yayında imzalandı

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Azeri mevkidaşı Aliyev'le video-konferans yoluyla ortak bir açıklamada bulunarak, anlaşmayı canlı yayında imzaladı.

  Aliyev, yaptığı açıklamada "Savaşın sona eriyor oluşundan memnunum" diyerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

  Anlaşmanın Ermenistan'ın yenilgisi anlamına geldiğini söyleyen Aliyev, "Bugün bu belgenin imzalanması Rusya'nın aktif rolünün bir göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.

  'Karabağ'a Hem Türk hem de Rus barış güçleri konuşlanacak'

  "Sorunun çözümü için ortak bir format oluşturduk" ifadelerini kullanan Aliyev, Karabağ'a hem Türk hem de Rus barış güçlerinin konuşlanacağı bilgisini paylaştı.

  Öte yandan Aliyev, Kelbecer'in 15 Kasım, Laçın'ın ise 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a geri verileceğini duyurdu.

 • 01:59

  Habertürk: Türkiye, Rusya’yla ayrı bir anlaşma imzalayacak

  Habertürk, Türk yetkilililere dayandırdığı haberinde Türkiye'nin, Rusya’yla ayrı bir anlaşma imzalayacağı, askeri gözlem merkezi kurulacağı ve bir barış gücü oluşturulacağı bilgisini vererek, Türk Dışişleri'nin  Rusya’yla bir metin üzerinde çalıştığını kaydetti.

 • 01:43

  Putin: Dağlık Karabağ'a barış gücü konuşlandırılacak

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuya ilişkin açıklamada bulunarak Karabağ bölgesine barış güçlerinin konuşlandırılacağı bilgisini verdi.

  Putin, açıklamasında tarafların mevcut askeri poziyonlarında kalacağını belirterek, ulaşım merkezlerinin açılacağını kaydetti.

  Rus lider, yeni ateşkes anlaşmasının, Dağlık Karabağ krizine her iki tarafın da çıkarına olacak uzun vadeli çözüm için koşullar yaratacağını umduğunu dile getirdi.

 • 01:13

  Kremlin: Karabağ'da savaşın tamamen durdurulması konusunda anlaşma imzalandı

  Kremlin'den yapılan açıklamada; Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin, Karabağ'da savaşın tamamen durdurulması konusunda bir anlaşma imzaladığı kaydedildi.

 • 01:11

  Paşinyan: Hem ben hem de Ermenistan halkı için inanılmaz derecede acı verici

  Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda "Rusya ve Azerbaycan devlet başkanlarıyla Karabağ'daki savaşın 13.00 itibariyle sona ermesine ilişkin bir bildiri imzaladım. Yayınlanmış olan açıklama metni hem ben hem de Ermenistan halkı için inanılmaz derecede acı verici" ifadelerini kullandı.

  Paşinyan'a göre karar, bölgedeki 'askeri durumun derinlemesine incelenmesi' neticesinde alındı.

Yorum Gönder