sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Rusya'dan ABD'ye rest: 'Avrupa'da füzesavarları arttırırsanız işbirliği biter'

07 Ekim 2011 Cuma 02:56
Bu haber 235 kez okundu

Rusya Dışişleri Bakanlığı ABD'nin Avrupa füze savunma sisteminde tüm tarafların çıkarlarını dikkate almadan karar aldığı, bu durumun devam etmesi durumunda işbirliğini sona erdirecekleri uyarısı yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada 'ABD füze potansiyelinin Avrupa'da önemli oranda arttığı' kaydedildi. Son olarak İspanya, karasularında Amerikan füzesavar gemilerinin konuşlanmasına onay vermişti.

Rusya'dan ABD'ye rest: 'Avrupa'da füzesavarları arttırırsanız işbirliği biter'
 ABD'nin Moskova Büyükelçisi John Beyrle'nin Mayıs 2012'de Chicago'da düzenlenecek Rusya-NATO Konsey toplantısında ortak füze kalkanı ile ilgili anlaşma imzalanabileceği ile ilgili açıklamalarının ardından gelen uyarı dikkat çekti.

Kollektif karar alma mantığından çok uzak uygulamaları nedeni ile Washington'ı kınayan Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Eğer bu devam ederse, Lizbon Rusya-NATO Konsey toplantısında sağlanan çatışmadan işbirliğine doğru yöneliş sona erer" ifadeleri yer aldı.

Rusya, ABD ve İspanya'nın füze kalkanı çerçevesinde İspanya'da Amerikan kruvazörlerinin yerleşmesi ile ilgili anlaşmanın imzalanmasına sert tepki gösterdi. İspanya sahilleri rotaya yerleşecek Amerikan füzesavar varlığından endişe duyulduğu kaydedilen açıklamada, ABD füze potansiyelinin Avrupa bölgesinde önemli oranda arttığı kaydedildi.

ABD'nin füze kalkanın Rusya'nın stratejik nükleer gücünü hedef almadığına yönelik Moskova'ya herhangi bir garanti vermeye hazır olduğunu görmediklerini kaydeden Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD füze savunma sisteminin her geçen gün genişleme eğiliminde olduğuna dikkat çekildi.

PUTİN KARAR VERECEK

Kommersant'a geçen hafta açıklamada bulunan ABD'nin Moskova Büyükelçisi Beyrle, Mayıs ayında Chicago'da toplanacak Rusya-NATO Konsey toplantısında füze kalkanında anlaşma sağlanabileceğini ifade etmişti.

4 Mart 2012 başkanlık seçimlerinin ardından Kremlin'e dönmesi beklenen Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in sert dış politika yaklaşımı izlemesi bekleniyor. Rusya NATO Büyükelçisi Dmitri Rogozin, Rusya-NATO Konsey toplantısı ile ilgili kararın yeni devlet başkanı tarafından alınacağını söyledi. Rogozin Kremlin'de yemin töreninin 7 Mayıs'ta gerçekleşeceğini de hatırlattı.

Diğer taraftan ABD ve NATO, Rusya'dan bağımsız olarak sürdürülen füze kalkanı projesinde anlaşmaları tamamlamış durumda. Türkiye, Romanya, Polonya ve Akdeniz'de füze savunma sisteminin yer alması planlanırken, Moskova'nın İran ve Çin'le birlikte karşı füze savunma sistemi oluşturmaya çalıştığı ile ilgili iddialar yalanlanmıştı.
banner6

Yorum Gönder