sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

PKK çekilirken TSK yer değiştirdi, çok önemli gerçekler.

24 Mayıs 2013 Cuma 16:50
Bu haber 459 kez okundu

“ PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin lideri Salih Müslim, “Türkiye Kürtlerin varlığını kabul etti. Örgüt çekilirken TSK’nın bazı tasarrufları oldu. Bölgedeki askerlerin yerleri değiştirildi” dedi „

PKK çekilirken TSK yer değiştirdi, çok önemli gerçekler.
 Kuzey Suriye’deki Kürt bölgelerinde hakimiyeti ele geçiren ve PKK’ya yakınlığı ile bilinen Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim, PKK’nın Suriye’ye geldiği haberlerini yalanladı. Müslim, “Açılımdan sonra Türkiye bize karşı tehditkâr dilini terk etti. PKK’lılar çekilirken TSK’nın bazı tasarrufları oldu. Bölgedeki askerlerin yerleri değiştirildi. KCK davasında tahliyelere devam ediliyor. Türkiye Kürtlerin varlığını kabul etti. Orta Doğu’nun şartları bunu dayatıyor zaten” dedi.

Irak Kürdistan’ındaki Barzani güçleriyle Kuzey Suriye’deki PYD arasında artan gerginlik giderek artarken, 74 Barzani yanlısı olduğu iddia edilen Suriyeli Kürt’ün Irak sınırında PYD güçleri tarafından gözaltına alınıp sorgulanmasıyla tetiklendi. Olayın akabinde Barzani, Suriye sınırından geçişleri yasakladı. Salih Müslim, olayın perde arkasını şöyle anlattı:
  
Uyuyan hücreler
  
 “Irak Kürdistan’ıyla ortak sınırımızda iki resmî geçiş noktası var. Bunlar, peşmergeler ve Yüksek Kürt Konseyi’ne bağlı güçler tarafından denetleniyor. Zaman zaman Selefiler, Cihatçılar kaçak geçiyor. 74 kişi de kaçak yoldan girerken yakalandı. KDP’ye bağlı olduklarını, üç ay boyunca siyasi ve askerî eğitim aldıklarını itiraf ettiler. Buralara gizlice yerleşip gelecek emirleri beklemeleri söylenmiş. Anlayacağınız bir tür uyuyan hücre bunlar. Hepsi buranın çocukları. Suriyeli Kürt. Silahsızdılar, sorgularından sonra serbest bıraktık. Planları açığa çıktıktan sonra yapacakları bir şey yok zaten.” Planın maksadını açıklayan Müslim, Barzani’yi kastederek, “İktidar heveslileri, iktidar sahibi olmak istiyorlar. Ama beceremiyorlar. O yüzden bu tür yöntemlere başvuruyorlar. Bizim ise herhangi bir iktidar hırsımız yok” dedi. İmralı süreciyle PYD arasında herhangi bir ilişkinin sözkonusu olmadağını söyleyen Müslim, “PKK’lıların Suriye’ye geldiği yalan. Tek bir kişi dahi gelmedi. Ne Türkiye’den ne de Irak Kürdistanı’ndan. YPG buradaki çocukların kurduğu bir güç. Geri çekilenler Kuzey’de belirlenen yerlere yerleşecekler. Buraları Zap’tır, Kandil’dir” diye konuştu. Müslim, “Sizin Türkiye’ye gelip MİT ile defalarca gizli görüşme yaptığınız hükümete yakın kaynaklar tarafından dillendiriliyor” sorusu üzerine şunları söyledi:

MİT’le çay içelim
  
 “Keşke doğru olsaydı. Biz MİT’le görüşmeyi çok isteriz. Ankara’da bir yerde oturup çay içip dertleşiriz. Barışı dostluğu konuşuruz. Aramızda ne varsa uzun uzun tartışırız. İnşallah ileride olur. Ama hayır şu ânâ kadar hiçbir görüşmemiz olmadı. Resmi temaslarımız olmasa da Türkiye ile aramız düzeldi. Türkiye, başta El Nusra cephesi olmak üzere Suriyeli muhalifleri üzerimize saldı. El Nusra Türkiye üzerinden giriyordu. Esir aldıklarımız Türkiye’de eğitim gördüklerini, Türklerin silah verdiklerini söylediler. Türkiye’nin bize yönelik bu tür faaliyetleri artık durdu.”

Yeniçağ
banner6

Yorum Gönder