sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Özbek direnişçilerin komutanı Suriye'de öldürüldü

19 Haziran 2013 Çarşamba 15:51
Bu haber 401 kez okundu

Özbekistanlı savaşçıların komutanı Bahtiyar Mirzabey dün Suriye'de hayatını kaybetti

Özbek direnişçilerin komutanı Suriye'de öldürüldü
 Özbekistan'da İslami faaliyetlerde bulunduğu için baskıya uğrayan ve göç etmek zorunda kalan Mirzabey, Afganistan'ın ABD tarafından işgal edilmesi üzerine bu ülkeye Müslümanların safında savaşmak üzere gitmiş, daha sonra esir düşerek ABD'nin Bagram'daki Hapishanesine konulmuştu. 

'Mucizevi bir şekilde'' hapishaneden kaçmayı başaran Bahtiyar Mirzabey, Türkiye'ye gelmiş ve iltica etmişti.

Haksöz Haber'e göre ailesini Türkiye'ye getirmek için yaptığı tüm girişimler sonuçsuz kalmış ve hicretinden kısa bir süre sonra dünyaya gelen çocuğunu hiç görememişti. Özbekistan Hükümeti, ailesinin yurtdışına çıkmasını engellemek için pasaportuna el koymuş ve ülke dışına çıkmasını engellemişti. Ailesini Türkiye'ye getirebilmek için hanımından boşanmış, fakat bu boşanmanın anlaşmalı olduğunu anlayan Özbek Hükümeti, ailesinin yurtdışına çıkış yasağını sürdürme kararı almıştı.

Türkiye'de bulunduğu sırada Özbekistan'daki Müslümanlara yönelik insan hakkı ihlallerini gündemleştirmek için mücadele eden Mirzabey, Özbek Mültecilerin sorunları ile ilgi bir dizi etkinlik düzenlenmesine ön ayak olmuştu.

Suriye'de Özgür Suriye Ordusu hareketinin başlaması üzerine Suriyeli Müslümanlara yardım için bu ülkeye giden ve Özbek savaşçıların komutanı olan Mirzabey, dün çatışmalarda hayatını kaybetti.
banner6

Yorum Gönder