sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Observer: ''Erdoğan protestoların doğasını anlayamamıyor''

16 Haziran 2013 Pazar 13:03
Bu haber 407 kez okundu

İngiliz Observer gazetesi, Gezi krizine ilişkin geniş haber analizinde “15 günlük bir sürede atılan yanlış adımlardan sonra Başbakan (Erdoğan), protestoların yönetimine zarar verdiğini anlıyor. Ancak insanların beklediği özgürlüğü ortadan kaldırırsa muhtemelen sona ermeyeceğini kabul etmiyor” sözleriyle girdi.

Observer: ''Erdoğan protestoların doğasını anlayamamıyor''
Gezi Parkı krizi, Batıda yayımlanan Pazar gazetelerinde de geniş haber ve değerlendirmelere konu oldu. İngiliz The Observer, Gezi krizinin merkezinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "protestoların doğasını anlayamamasının bulunduğunu" savundu. 

The Observer, “Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin travmasına anlam verebilmek için uğraşıyor” başlıklı geniş haber analizine “15 günlük bir sürede atılan yanlış adımlardan sonra Başbakan, protestoların yönetimine zarar verdiğini anlıyor. Ancak insanların beklediği özgürlüğü ortadan kaldırırsa muhtemelen sona ermeyeceğini kabul etmiyor” sözleriyle girdi. 

İngiliz gazetesi haber analizinde “Başbakan Erdoğan’ın, çevik kuvvete Taksim Meydanı’nı boşaltmak için geçen hafta ve yine dün (Cumartesi) gece verdiği emri dahil, Gezi sorunu sırasında attığı tüm adımlar gibi protestocularla konuşmayı kabul ederek oynadığı kumar yüksek risk taşıyordu” yorumunu yaptı. 

Erdoğan’ın yeni taktiğinin belli olduğunu, Gezi protestolarını, asıl nedeni yani parkla sınırlayalarak “daha geniş konu olan nasıl iki haftalık protestoların on yıllık AKP yönetimine yeni bir muhalefet için yer açtığı meselesini ortadan kaldırmayı umduğunu” öne süren Observer, “krizin merkezinde, Erdoğan’ın protestoların doğasını anlayamaması var” değerlendirmesinde bulundu. 

“GEZİ ÖNCESİ GALLUP ANKETİ HÜKÜMETİ ONAYLAYANLARIN AZALDIĞINI GÖSTERİYORDU” 

Gösterilerin temelinde insanların korkuları ve baskılanmış hissetmelerinin bulunduğu yönündeki görüşmelerini de aktaran Observer şu değerlendirmede “Son birkaç gün değişen bir şey varsa eğer bu da Erdoğan ve diğer üst düzey yetkililer, sonunda bu korkuların bulaşıcı olabileceğini kabul etmiş olmalarıdır” savlarına yer verdikten sonra da şunları da yazdı: 

“Göstericilerden önce yapılan bir Gallup anketi, kamuoyundaki hükümeti onayanların oranının azalmakta olduğunu gösterdi. Bu eğilim en belirgin olduğu yer, 2011’de yüzde 59 olan oranının 2012 yılında yüzde 30’a gerilediği İstanbul’dur. Türkiye’nin geri kalan bölümünde ise oran, yüzde 57’den yüzde 48’e düştü.” 

Observer, bunun ardından gösterilerin yurt dışındaki hükümet algılarını nasıl etkilediğine de dikkat çekerken “Uluslararası sahnede ise son iki hafta, göstericilere karşı kullanılan şiddet nedeniyle Almanya’nın öncülüğündeki bir grup ülkenin zaten buz gibi olan AB katılımı görüşmelerini yeniden frenlediği Avrupa’da hükümetin itibarına önemli ölçüde zarar verdi" dedi. 

RUS MEDYASI: “İSTANBUL’U YAKICI GAZ SARDI” 

İstanbul’da güvenlik güçlerinin Cumartesi gecesi Gezi Parkı’na bulunduğu müdahale Rusya’da da yankılandı. Rusya’nın Sesi, tazyikli su ve biber gazı kullanıldığı müdahale için “İstanbul’u yakıcı gaz sardı” derken “yakıcı gazdan sadece üniversite öğrencileri değil, çocuklar ve ihtiyarlar da etkilendi. İnsanlar, bir yudum temiz hava solumak için polis kordonunu delerek olay yerinden uzaklaşmaya çalıştı. Müdahale sırasında yaralananlar için bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Çadırlarını bırakarak kaçan yüzlerce eylemci Elmadağ'daki Divan Otel’e sığındı” dedikten sonra şöyle devam etti:

“Plastik mermilerin de kullanıldığı müdahale sırasında yaralanan eylemcilere, Divan Oteli’nin lobisinde tıbbi müdahale yapılırken dışarıda kalanlar polisin otele girmesini engellemeye çalıştı. Çatışma bölgesinde ilk kez Kızılay ekipleri görev alarak otelin bodrumuna sığınan biber gazı mağdurlarını tahliye etmeye başardı. Tahliye ancak 3 saat sonra tamamlandı. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi çalışanı Özgür Monkul, ‘Biber gazı, etki prensibi olarak kapalı alanda büyük sorun yaratır. Mekan içindeki oksijeni yok eder ve ölüme neden olabilir’ diye anlattı.”(Anka)
banner6

Yorum Gönder