sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Mali, Fransa'nın bir an önce gitmesini istiyor

22 Haziran 2013 Cumartesi 21:35
Bu haber 506 kez okundu

Mali'de savaş durumunun artık söz konusu olmadığını kaydeden Mali Dışişleri Bakanı Coulibaly, ordu birlikleriyle silahlı grupların karşı karşıya gelmediğini ve Mali ordusunun halihazırda kuzeyde bulunan Kidal'e döndüğünü aktardı.

Mali, Fransa'nın bir an önce gitmesini istiyor
 ABNA-  Mali Dışişleri Bakanı Tieman Hubert Coulibaly, Fransa'nın ülkedeki askeri varlığının artık arzu edilen bir durum olmadığını söyledi. Temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Mali Dışişleri Bakanı Coulibaly, AA muhabirinin sorularını cevapladı.

Burkina Faso'da Mali'nin geleceği için varılan Ulusal Uzlaşma anlaşmasına değinen Coulibaly, derhal uygulamaya konulacak olan anlaşmanın Mali'nin kuzey bölgesinde barışın sağlanması için önemli bir adım teşkil edeceğini vurguladı. Coulibaly, anlaşmanın Mali hükümetinin Kuzey bölgesine idari ve askeri olarak geri dönüşüne imkan vermesi kadar, bölgede seçimlerin organizasyonunun çabuk bir şekilde yapılmasını da sağlayacağını belirtti.

Mali'de savaş durumunun artık söz konusu olmadığını kaydeden Coulibaly, ordu birlikleriyle silahlı grupların karşı karşıya gelmediğini ve Mali ordusunun halihazırda kuzeyde bulunan Kidal'e döndüğünü aktardı.

Burkina Faso'daki toplantılarda isyancı gruplarla anlaşmaya varılmasının artık zorunlu hale geldiği noktasında mutabakata vardıklarını anlatan Coulibaly, ülkedeki tüm kesimlerin şiddetin bir an önce durdurulması yönünde görüş birliği içerisinde olduklarını kaydetti. Coulibaly, "Farklı düşündüğümüz noktalar da oldu. Kuzey bölgesinde yaşanan olaylarla ilgili hukuki sürecin işletilmesi konusunda onlar gibi düşünmüyoruz. Arabulucular aracılığıyla bu konuyu uzun süre tartıştık" diye konuştu.

BM Barış Gücü'nden seçimlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için destek gördüklerini de hatırlatan Coulibaly, bunun yanında bölgede uluslararası gözlemcilerin de birtakım faaliyetler yürüttüğünü söyledi.  Coulibaly, "Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Uluslararası Af Örgütü de bölgede aktif olan örgütler arasında bulunuyor. Uluslararası kuruluşların da desteğiyle terörizmle ve marjinal gruplarla mücadele ediyoruz"dedi.

-"FRANSA'NIN ASKERİ VARLIĞI ARZU EDİLİR BİR DURUM DEĞİL"-

Fransız askeri birliklerinin Mali'den çekilme sürecine de değinen Coulibaly,  "Fransa daha fazla burada kalamaz ve bu arzu edilen bir durum değil.  Her geçen gün Mali'deki askeri varlığını azaltıyor ve şu anda 1000 kişilik bir askeri birlik kaldı.  BM gücü de burada kalıcı olamaz" dedi.

Mali'nin kendi ordusunu yeniden düzenlemesi gerektiğini vurgulayan Coulibaly, Afrika ülkelerinin de hem kendi toprakları hem de Afrika kıtasının güvenliği için savunma konusunda harekete geçmesi gerektiğini savundu.
banner6

Yorum Gönder