sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Feluce'ye saldırının sonuçları Hiroşima'dan ağır

24 Temmuz 2010 Cumartesi 13:05
Bu haber 269 kez okundu

"Araştırma, kentte genel kanser oranlarında dört kat, 14 yaş grubu altındakilerde ise 12 kat artış olduğunu gösteriyor. Dr. Chris Busby, Feluce’de dikkat çekici olan sadece kanser oranında yaygınlığın fazla olması değil, ancak bunun insanları etkileme hızının olduğunu belirtti. Başka bir değişle İnsanlar Feluce’de Hiroşima’dan çok daha fazla ve hızlı şekilde kansere yakalanıyorlar. ABD ordusu, Nisan 2004’te 4 özel güvenlikçinin öldürülmesi ardından Feluce’yi bombaladı. ABD ordusu sonradan, saldırı sırasında fosfor ve diğer yeni değişik silahlar kullandıklarını kabul etmişti

Feluce'ye saldırının sonuçları Hiroşima'dan ağır
 LONDRA - ABD’nin 2004 yılında fosfor ve diğer zehirli silahlarla bombaladığı Irak’ın Feluce kentinde bebek ölümleri, kanser ve lösemi oranlarındaki dramatik artışın 1945 yılında atom bombalarının atıldığı Hiroşima ve Nagazaki’den daha fazla olduğu bildirildi.

İngiliz The Independent gazetesinin geçtiği habere göre, Irak’ta yapılan yeni bir araştırmanın ortaya çıkardığı şok edici çocuk ölümleri ile kanser oranındaki artışın Feluce’deki savaş hakkında yeni soru işaretlerine neden olduğunu yazdı.

Feluce’daki doktorlar 2005 yılından beri bunaltıcı düzeyde, aralarında iki başlıların da olduğu aşırı derece kusurlu çocuk doğumlarını gündeme getiriyorlar. Doktorlar, Feluce’deki çatışmadan sonra, öncesine göre çok daha fazla kanser oranıyla karşı karşıya olduklarını belirtiyorlardı.

URANYUM KULLANILDI

Iraklı doktorların bu şikayetleri aralarında Ulster Üniversitesi Profesörü Doktor Chris Busby’nin de bulunduğu 11 kişilik bir ekip tarafından Feluce’de yapılan yeni bir araştırmada da destekleniyor. Bu yılın Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştirilen araştırmada kentte 711 eve gidilerek kanser ve çocuk doğum ve ölüm oranlarına ilişkin detaylı bilgiler toplandı. Araştırma, kente genel kanser oranlarında dört kat, 14 yaş grubu altındakilerde ise 12 kat artış olduğunu gösteriyor.

Dr. Chris Busby, kanser ve kusurlu çocuk doğumlarının kesin nedeninin tam olarak bilinmediğini belirtmesine karşın, böyle bir etkinin açığa çıkması için, 2004 yılındaki saldırı ardından çok önemli mutajenik değişime maruz kalınmasını gerektirdiğini söyledi. Busby, bununla ABD’nin 2004 yılındaki Feluce saldırısında kullandığı silahlara dikkat çekiyor. Saldırıda tam olarak ne tür silahların kullanıldığını bilmemesine karşın Dr. Busby, mağdurlarda yol açan genetik zararlar göz önünde bulundurulduğunda çeşitli ölçüde uranyum kullanıldığının anlaşıldığını söyledi.

ABD ordusu, Nisan 2004’te 4 özel güvenlikçinin öldürülmesi ardından Feluce’yi bombaladı. 8 aylık bir bekleyiş ardından ise Feluce Kasım ayında tekrar sadece bir gecede 40’tan fazla 155mm tipi toplarla bombalandı. ABD ordusu sonradan, saldırı sırasında fosfor ve diğer yeni değişik silahlar kullandıklarını kabul etmişti. Yeni kullanılan silahların bazılarının uranyum içerikli olduğu ortaya çıktı.

Dr. Busby, Malak Hamdan ve Estenar Ariabi tarafından hazırlanan “Irak Feluce’de 2005-2009 arası kanser, çocuk ölümleri ve doğum oranları” başlıklı araştırmanın sonuç bölümünde, kanser ve kusurlu doğum oranlarında keskin bir artışın olduğu doğrulanıyor. Buna göre bebek ölümleri bin üzerinde 80 olarak tespit edildi. Bu oran Ürdün’de bin başına 17, Kuveyt’te ise 9.7 dolayında. Raporda Feluce’de rastlanılan kanser tiplerinin, Hiroşima’daki atom bombasının mağdurlarında görülenlerle benzer olduğuna dikkat çekildi.
banner6

Yorum Gönder