sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

'Bahar' gelirse onu çarpmayacak

15 Haziran 2013 Cumartesi 12:54
Bu haber 341 kez okundu

Arap Baharı ile 40 yıllık koltuklarını kaybeden liderlerin akibetinden korkan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev geleceğini yasayla sağlama aldı.

'Bahar' gelirse onu çarpmayacak
 ABNA- Azerbaycan Milli Meclisi, 'Eski Cumhurbaşkanları ve onların ailelerinin devlet güvencesine alınmasıyla ilgili' kanun teklifini kabul etti. Kabul edilen yasayla eski cumhurbaşkanları görev öncesi ve görev yaptıkları dönemle ilgili yargılanamayacak. Yasalaştırılan kanun tasarısı ile eski cumhurbaşkanları ve aile bireylerinin geçimi ve can güvenliği devlet güvencesine alındı.

Azerbaycan'da görev yapmış ve vefat etmiş cumhurbaşkanlarını 'eski cumhurbaşkanı' olarak tanımlayan 12 maddelik kanun tasarısında, Anayasanın 107. maddesi ile görevden alınan cumhurbaşkanları yasa kapsamı dışında tutuldu. Yeni yasaya göre eski cumhurbaşkanları görevde olan cumhurbaşkanının aldığı maaşın yarısı kadar maaş alacak, eğer eski cumhurbaşkanı vefat etmişse, bu maaş eşine ve çocuklarına ödenecek. Maaşlardan gelir vergisi kesilmeyecek, eski cumhurbaşkanı ve aile bireylerine devlet tarafından sağlık sigortası yapılacak, kendilerine koruma ve araç tahsis edilecek, diplomatik pasaport verilecek.
banner6

Yorum Gönder