sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Almanya'da Selefiler'e baskın.

14 Haziran 2012 Perşembe 20:34
Bu haber 525 kez okundu

Almanya'da bu sabah erken saatlerde, Hamburg, Schleswig-Holstein, Aşağı Saksonya, Berlin, Bavyera, Kuzey Ren-Westfalya ve Hessen eyaletlerinde yaklaşık 1000 polisin katıldığı bir operasyonla selefi gruba mensup kişilerin ev ve dernek binalarına baskın yapılarak arandı.

Almanya'da Selefiler'e baskın.

Polis tarafından verilen bilgiye göre selefi gruba ait derneklerin kapatılmasını gerektiren deliller arandı. Aramalarda neler bulunduğuna dair bir açıklama yapılmadı. Frankfurt am Main şehrindeki 'Dawa FFM' isimli dernek, Solingen'de 'Millatu İbrahim Camii' derneği ile radikal vaiz olarak nitelendirilen İbrahim Abu Nagi'nin önderliğindeki Köln'de bulunan 'Die wahre Religion' (Gerçek Din) isimli dernekler operasyonun ana hedeflerini teşkil ettiler.Kuzey Ren-Westfalya (NRW) Eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, 'kararlı bir girişim' olarak adlandırdığı operasyonda, yeni bir boyuttaki 'selefi' şiddeti ile karşı karşıya olduklarını öne sürdü. 'Anayasa düşmanlarına bir sinyal' vermek istediklerini söyleyen bakan, selefilerin daha fazla şiddet eylemlerine izin vermeyeceklerini kastederek 'Buraya kadar, daha fazla değil.' dedi. Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich de bu ay başında yaptığı açıklamalarda selefi gruba karşı daha sert bir şekilde hareket edeceklerini bildirmişti.

Alman Federal İçişleri Bakanlığı ve eyalet içişleri bakanlıkları, selefi grubu gençleri şiddete yönelten propaganda yapmakla ve terör ağları ile bağlantılı olmakla suçluyor. Ancak şimdiye kadar yaklaşık 4 bin kişi oldukları tahmin edilen selefi grup mensupları içinde bu yönde somut hiçbir delil bulunamadı. Polis Almanya genelinde çok 'tehlikeli' bulduğu 130 kişiden 24'ünün selefi olduğunu söylüyor.Selefiler, çok küçük bir grup

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu olan Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Heinz Fromm, Selefi hareketinin bir kısmının şiddet yanlısı olduğunun uzunca bir zamandan beri bilindiğini söyledi.

Fromm, Bild gazetesinde yayınlanan röportajında, “Kamuoyunun büyük kesimi tarafından durum bugüne kadar bu kadar açık bir şekilde algılanmadı. Mayıs ayı başında polislere yönelik saldırılardan sonra durum değişti” dedi.

Almanya’da yaklaşık 4 bin Selefi bulunduğunu kaydeden Fromm, “Şunu da söylemeyi isterim ki, bunlar burada yaşayan Müslümanların çok az bir bölümünü oluşturuyor. Almanya’daki Müslümanların ve derneklerinin çoğu Selefilerin görüşlerini paylaşmıyor ve şiddeti kınıyor” dedi.

banner6

Yorum Gönder