sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Dünya Bankası: Beyrut'taki patlama 4.6 milyar dolara varan fiziksel hasara neden oldu

01 Eylül 2020 Salı 05:23
Bu haber 17 kez okundu

Dünya Bankası, Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın 3.8 milyar dolar ila 4.6 milyar dolar arasında fiziksel hasara neden olduğunu duyurdu.

Dünya Bankası: Beyrut'taki patlama 4.6 milyar dolara varan fiziksel hasara neden oldu
 Bankadan yapılan açıklamada, Dünya Bankası Grubu'nun acil olarak ihtiyaç duyulan küresel müdahaleye rehberlik etmek için Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) ile birlikte, Lübnan'daki bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde hızlı hasar ve ihtiyaç değerlendirmesi gerçekleştirdiği bildirildi.


Açıklamada, yapılan ilk değerlendirmelere göre patlamanın 3.8 milyar dolar ila 4.6 milyar dolar arasında fiziksel hasara neden olduğu belirtildi.

Patlamanın 2.9 milyar dolar ila 3.5 milyar dolar arasında da tahmini ekonomik kayba neden olduğunun aktarıldığı açıklamada, konut, ulaşım ve kültür varlıklarının en ağır etkilenen sektörlerden olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Lübnan'ın yeniden inşa edilmesi için kararlı eylemler gerektiğine işaret edilerek, ülkenin ekonomik durumu göz önüne alındığında, kapsamlı bir toparlanma ve yapılanma için uluslararası yardım ve özel yatırımların önem taşıdığı vurgulandı.

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti. Patlamada 182 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 6 bin kişinin yaralandığı ve onlarca kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

banner6

Yorum Gönder