sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Beyrut Valisi: Patlamanın zararı 3 ila 5 milyar dolar, yaklaşık 300 bin kişi yerlerinden oldu

05 Ağustos 2020 Çarşamba 13:38
Bu haber 36 kez okundu

Beyrut Valisi Mervan Abbud, Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın 3 ila 5 milyar dolar hasara yol açtığını ve en az 300 bin kişinin yerlerinden olduğunu belirtti.

Beyrut Valisi: Patlamanın zararı 3 ila 5 milyar dolar, yaklaşık 300 bin kişi yerlerinden oldu
 Lübnan resmi ajansı NNA’ya açıklama yapan Beyrut Valisi Mervan Abbud, dün yaşanan şiddetli patlamanın başkentte neden olduğu maliyete ilişkin ilk kez konuştu.


Vali Abbud, zararın 3 ila 5 milyar dolar civarında olduğunu ifade etti.

NNA, patlamadan kısa süre önce Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktığını duyurmuş daha sonra depoda şiddetli bir patlama meydana gelmişti.

Abbud ayrıca, Al Mayadeen'e yaptığı açıklamada ise "Liman patlamasından sonra 300 bin kişi yerinden edildi. Yıkımın maliyeti 3 milyar doları aşıyor" ifadelerini kullandı.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü Abbas İbrahim, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söylemişti.

Lübnan Kızılhaçı, Beyrut'ta meydana gelen patlamada 100 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 bin kişinin ise yaralandığını bildirmişti.

"Patlama sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan kişiler 2-3 aydan önce evlerine dönemez"

‘Patlamada 10 itfaiyeciyi kaybettik’

Beyrut Valisi Mervan Abbud, liman bölgesinde dün akşam meydana gelen patlamadan sonra 10 yangını söndürmek için bölgeye giden 10 kişilik itfaiye ekibinden haber alınamadığını belirtti.

Olay yerine giden Vali Abbud, LBCI Nеws sitesinin aktardığı üzere, “Beyrut itfaiyesinden 10 kişilik ekibi kaybettik” ifadelerini kullandı.

Lübnan Sağlık Bakanı: Beyrut’taki durum tam anlamıyla felaket

Diğer yandan Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, Beyrut’taki patlama sonrasında başkent ve civarındaki hastanelerin yaralılarla dolup taştığını, doktorların ise sağlık gereçleri sıkıntısı çektiklerini belirtti.

Sky News Arabia televizyonuna konuşan Hasan, “Şu anda elimizdeki bilgiye göre 4 bin yaralı var, bu kişilerin birçoğu hem başkentteki hem de civarındaki hastaneler yaralılarla dolup taştığı için hala tıbbi yardım almış değil” ifadelerini kullandı.

Dünkü şiddetli patlamanın Beyrut’ta bulunan 4 hastaneyi tamamen yıktığını ve bu nedenle hastaları farklı hastanelere yerleştirmek zorunda kaldıklarını aktaran Hasan, bu durumun ‘krizi epidemiyolojik felakete’ dönüştürerek sorunu daha da derinleştirdiğini vurguladı.

Lübnanlı bakan, yaralıların durumunun ülkede etkili olan koronavirüs salgınından dolayı daha da zorlaştığına dikkat çekerek, mevcut durumu ‘tam anlamıyla felaket’ olarak tanımladı.

Yorum Gönder