sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Barzani: Bağdat ve Erbil, Şengal'de birlikte çalışmak üzere anlaştı

10 Ekim 2020 Cumartesi 00:18
Bu haber 55 kez okundu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, "Bağdat ve Erbil, Şengal'de güvenlik, yönetim ve hizmet sunumu ile ilgili tüm sorunları anlaşma şartları altında çözmek için birlikte çalışmak üzere anlaştı" dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Barzani: Bağdat ve Erbil, Şengal'de birlikte çalışmak üzere anlaştı
 Barzani, IKBY hükümetinin internet sitesinden yayımlanan yazılı açıklamasında, Irak merkezi hükümeti ile Şengal'deki durumun normalleşmesine ilişkin varılan anlaşmaya dair değerlendirmelerde bulundu.


Bu önemli anlaşmanın Erbil ve Bağdat'taki yetkililer arasında aylarca süren yoğun çalışma ve müzakerelerin sonucu olduğunu belirten Barzani, "Bu anlaşma, Ezidiler ve IŞİD'in elinde korkunç şekilde acı çekenler dahil olmak üzere Şengal halkının atalarının evlerine güven içinde ve onurlu bir şekilde dönmelerine yardımcı olacak. Şengal'in normalleşmesi, halkının kendi geleceğini belirleyebilmesini sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Barzani, anlaşmanın imzalanmasından sonra Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'yle görüştüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bağdat ve Erbil, Şengal'de güvenlik, yönetim ve hizmet sunumu ile ilgili tüm sorunları anlaşma şartları altında çözmek için birlikte çalışmak üzere anlaştı."

Bu anlaşmanın, IKBY ve Irak merkezi hükümetinin, karşılıklı saygı ve ortak hedeflerle birlikte çalıştığında neler başarabileceğinin bir örneği olduğunu vurgulayan Barzani, "Umarım bu, Erbil ile Bağdat arasındaki diğer tartışmalı bölgelerde yapabileceğimiz ilerlemenin bir işaretidir" temennisinde bulundu.

Bağdat'tan Şengal için anlaşma hamlesi

Irak'ta Başbakan Kazımi'nin himayesinde, merkezi yönetimin Şengal'de güçlendirilmesi ve yabancı grupların gücünün kırılması için anlaşma yapıldığı duyurulmuştu.

Irak Başbakanlık Sözcüsü Ahmed Molla Talal, "Başbakan Kazımi'nin himayesinde, Şengal'de hükümetin kontrolünü güçlendirmek ve dışarıdan gelen grupların (PKK) gücünü kırmak için idari ve güvenlik açısından tarihi bir anlaşma yapıldı." demişti.

Yapılan anlaşma gereğince IKBY ile birlikte, Şengal'de yerinden edilenlerin evlerine geri dönmesi ve bölgenin yeniden imarı için çalışılacağı kaydedilmişti.

Şengal; Erbil ile Bağdat arasındaki statüsü tartışmalı bölgelerden biri olarak biliniyor. IKBY ve Ezidiler, sık sık PKK'nın bölgedeki varlığından duydukları rahatsızlığı ifade ediyor. Peşmerge güçleri, Kasım 2015'te Şengal ilçe merkezi ve çevresini IŞİD'ten geri almıştı. Ardından Irak merkezi hükümetine bağlı güçler, Ekim 2017'de Şengal'e konuşlanmış ve Peşmerge de çekilmek zorunda kalmıştı.

banner6

Yorum Gönder