sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Güney Kıbrıs, AB'den Türkiye'ye yaptırımları sertleştirmesini talep etti

20 Şubat 2020 Perşembe 20:19
Bu haber 75 kez okundu

Kıbrıs-Yunanistan-Türkiye üçgeninde süren sondaj gerilimine Kuzey Kıbrıs ile Ankara'nın Maraş'ı açma hamlesi eklenirken, Güney Kıbrıs lideri Avrupa Birliği'ne (AB) Türkiye'ye yaptırımların artırılması talebini iletti.

Güney Kıbrıs, AB'den Türkiye'ye yaptırımları sertleştirmesini talep etti
 Brüksel'de bugün başlayan AB liderleri zirvesi öncesi, dün AB Konseyi Başkanı Charles Michel'le biraraya gelen Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, birliğin Türkiye'ye uyguladığı yaptırım politikasını sertleştirmesi beklentisini paylaştı.


Michel-Anastasiadis görüşmesinde Kıbrıs sorunu ile Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle Ankara'ya uygulanan yaptırımlar ele alındı.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Güney Kıbrıs Hükümeti Sözcüsü Kyriakos Koushos, Türkiye'nin kapalı Maraş'ı turizme açma planlarının görüşmede önemli yer tuttuğunu belirtti. 

Rum sözcü "Anastasiadis, Michel'e daha önce Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar için teşekkür etti ve daha da fazla yaptırım eklenmesini beklediklerini söyledi" dedi. 

Rum liderin 'AB üyelik müzakerelerinden AB ile ilişkilere, Türkiye'ye verilen fonlara ve hatta Kıbrıslı Türklere ayrılan fonlara dek Türkiye'yle ilgili hiçbir konuda Güney Kıbrıs'tan esneklik beklenmemesi gerektiğinin' AB Konseyi Başkanı'na net şekilde ilettiğini aktaran Koushos, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı, yasadışı eylemlerine Avrupa'nın hoşgörü göstermeyeceğini anlaması için Türkiye'ye güçlü mesaj verilmesi ve misillemede bulunulması gerektiğini vurguladı." 

Buna göre AB Konseyi Başkanı, Türkiye'nin eylemlerine AB'nin daha fazla müdahale etmesinden memnun kalıp kalmayacaklarını sordu ve Rum liderden olumlu yanıt aldı.

Michel, Anastasiades'e, BM Genel Sekreteri ile en kısa zamanda temasa geçeceğini ve Kıbrıs sorununun çözümüne AB'nin nasıl yardım edebileceği konusunu ele alacağını da söyledi. 

Yorum Gönder