sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

İsrail Suriye'yi vurdu, Netanyahu 'Belki de Belçika Hava Kuvvetleri yapmıştır' dedi

14 Şubat 2020 Cuma 17:53
Bu haber 92 kez okundu

İsrail'in uluslararası hukuku çiğneyen eylemlerini üstlenmeme politikasına, Netanyahu düzey atlattı. Suriye'ye perşembe günkü füze saldırısıyla ilgili soru üzerine İsrail Başbakanı "Bilmiyorum, Belçika'ya sorun, belki de onlardı" dedi.

İsrail Suriye'yi vurdu, Netanyahu 'Belki de Belçika Hava Kuvvetleri yapmıştır' dedi
 İsrail'in uluslararası hukuku çiğneyen eylemleri içinde 2011'den beri savaştaki Suriye'ye düzenlediği saldırılar kalın bir cilt tutarken, Başbakan Benyamin Netanyahu saldırıları 'ne üstlen ne inkar et' politikasından yeni bir perde sahneledi. 


Dün Şam havaalanı çevresinde İran silahlarının depolandığı sanılan bir bölgenin füzelerle hedef alınması
, İsrail'in Suriye'ye yönelik yeni saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Bugün bir radyo mülakatında İran'ın Suriye'deki tahkimat girişimlerini engellemeye devam edeceklerini söyleyen Netanyahu, Şam'da İran destekli milisleri hedef alan saldırının gerisinde İsrail'in olup olmadığı sorusuna ise şu cevabı yapıştırdı:

"Belçika'ya sorun, belki de onlardı."

Radyo Hayfa'ya konuşan İsrail Başbakanı, Suriye'deki son saldırıyı İsrail'in düzenleyip düzenlemediği sorusuyla "Dün gece neler olduğunu bilmiyorum. Belki de Belçika Hava Kuvvetleri'ydi" diye dalga geçti.

Netanyahu "Şu ya da bu operasyon hakkında yorumda bulunmuyorum"diye ekledi.

Suriye Savunma Bakanlığı dünkü saldırıdan İsrail'i sorumlu tutarken "23.45'te işgal altındaki Golan'dan gelen düşman füzelerine Suriye hava savunma sistemleri karşılık verdi ve onlardan bazıları hedefine ulaşamadan düşürüldü" açıklamasını yapmıştı. 

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan açıklama gelmezken, İsrail medyası, İran'dan Suriye'ye yeni bir kargo uçağının gelmesinden saatler sonra Şam havaalanı çevresindeki İran silah depolarının hedef alındığını, saldırıda İran yanlısı 7 milisin öldüğünü yazdı.

Yorum Gönder