sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

İsrail kabinesi pazar günü Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi ve Yahudi yerleşim birimlerinin ilhakını oylayacak

28 Ocak 2020 Salı 22:44
Bu haber 84 kez okundu

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi ve yasa dışı tüm Yahudi yerleşim birimlerinin 'ilhakının' pazar günü Meclis'te oylanacağını açıkladı.

İsrail kabinesi pazar günü Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi ve Yahudi yerleşim birimlerinin ilhakını oylayacak
 ABD Başkanı Donald Trump'ın Filistin-İsrail meselesine 'çözüm bulmak' iddiasıyla hazırlandığı iddia edilen barış planını açıkladığı Beyaz Saray'daki basın toplantısına katılan Netanyahu, toplantıdan sonra medya mensuplarının sorularını cevapladı.


Planı değerlendiren Netanyahu, Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi ve yasa dışı tüm Yahudi yerleşim birimlerinin 'İsrail'e ilhakını' 2 Şubat'taki kabine toplantısında oylamaya sunacağını ifade etti. 

'Filistin'in başkentinin Ebu Dis olması öngörülüyor'

ABD'nin Kudüs'ü bir bütün olarak, bölünmeden İsrail'in başkenti olarak tanıdığını söyleyen Netanyahu, 'kast ettiğim, kendi bölgesi dahilinde' ifadelerini kullanarak, yerel yönetim sınırlarına işaret etti. İsrail Başbakanı, ABD barış planı çerçevesinde Filistin'in başkentinin ise, Kudüs'ün kenar mahallelerinden Ebu Dis olmasının öngörüldüğünü dile getirdi.

Netanyahu, "İsrail Filistinlilere, sürecin sonucunda, koşullu ve sınırlı bir egemenlik teklif ediyor" dedi.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Öte yandan, ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, Tel Aviv yönetiminin istediği zaman işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini 'ilhak' edebileceğini söyledi. 

ABD: İsrail'in beklemesine gerek yok

ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'da, Filistin-İsrail meselesine "çözüm bulmak" iddiasıyla hazırlanan sözde barış planını ilan ettiği toplantıya katılan Friedman, daha sonra gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu.  "İsrail'in, Yahudi yerleşimleri ilhak etmek için beklemesine gerek var mı?" şeklindeki soruya Friedman, "Hayır İsrail'in beklemesine gerek yok." cevabını verdi. 

ABD Başkanı Donald Trump, bugün İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun katıldığı Beyaz Saray'daki basın toplantısında sözde barış anlaşmasını açıklamıştı.

Netanyahu, ABD'nin 'Orta Doğu barış planı' kapsamında Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini 'İsrail toprağı' olarak tanıyacağını duyurmuştu. 

Yorum Gönder