sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Gantz, Netanyahu ile ipleri kopardı, İsrail meclisi 2 yıl içinde 4. seçimin önünü açtı

02 Aralık 2020 Çarşamba 17:46
Bu haber 43 kez okundu

Koalisyon hükümeti ortakları Netanyahu ile Gantz arasındaki uzlaşmazlık nedeniyle İsrail 2 yıl içinde 4. genel seçime gidiyor. Erken seçime önergesi Knesset'teki ilk tur oylamadan geçerken, Netanyahu'nun bir yıl sonra başbakanlığı devretmesinin gerektiği Gantz muhalefet vekilleriyle aynı safta oy kullandı.

Gantz, Netanyahu ile ipleri kopardı, İsrail meclisi 2 yıl içinde 4. seçimin önünü açtı
 İsrail'de üç erken seçimden sonra siyasi rakipler Benyamin Netanyahu ile Benny Gantz'ın kurduğu dönüşümlü başbakanlığa dayalı ulusal birlik hükümeti, sadece 6 ay dayanabildi.


İsrail meclisi Knesset'te muhalefetin bu meclisin feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi talebiyle sunduğu önergenin ilk tur oylamada kabul görmesi sonucu, 2 yıl içinde 4. genel seçime gidilmesinin yolu açıldı.

54'e karşı 61 lehte oy alan önerge, meclis yasama komisyonuna gönderildi.

Başbakan Benyamin Netanyahu, salı günkü açıklamasında, lideri olduğu Likud partisinin aleyhte oy kullanacağını beyan etmişti.

Netanyahu ile yaşadığı anlaşmazlıklara 2021 bütçesinin geçirilmesi meselesini de ekleyen Savunma Bakanı Gantz ise önergeden yana oy kullandı.

Gantz'ın partisi Mavi-Beyaz'ın yanısıra önergeyi sunan Yesh Atid ile İşçi Partisi ve Meretz de erken seçimden yana oy verdi. 

Erken seçim kararının alınabilmesi için önergenin önce meclis komisyonundan geçmesi, ardından yapılacak 3 oylamada da meclis salt çoğunluğu olan 61 milletvekilinin desteğini alması gerekiyor.

Bu durumda erken seçime gidilip gidilmeyeceğinde Arap vekiller belirleyici rol oynayacak, ancak o cephede de anlaşmazlık baş gösterdi.

Önergenin meclis komisyonuna ne zaman geleceği, Netanyahu-Gantz anlaşmazlığının çözülememesi durumunda diğer 3 oylamanın hangi tarihte yapılacağı henüz bilinmiyor.

Yorum Gönder