sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

İran nükleer programın babası suikasta kurban gitti: Tahran, İsrail'i sorumlu tuttu

27 Kasım 2020 Cuma 17:21
Bu haber 48 kez okundu

'İran nükleer programının babası' diye nitelenen Muhsin Fahrizade'nin suikasta kurban gittiğini doğrulayan Savunma Bakanlığı, bunun bir 'terör saldırısı' olduğunu belirtti. İran Dışişleri Bakanı, İsrail'i sorumlu tutarken, Devrim Muhafızları Komutanı, İsrail'in İranlı bilim insanlarını öldürmesinin her seferinde intikamını aldıklarını söyledi.

İran nükleer programın babası suikasta kurban gitti: Tahran, İsrail'i sorumlu tuttu
 ABD ve İsrail'in nükleer bilimcilerine yönelik suikast dalgasına maruz kalan İran'da bu kez nükleer programın başı Tahran yakınlarında öldürüldü.


Rajanews, yarı resmi haber ajansı Fars haber ajansı, İngilizce yayın yapan devlet kanalı Press TV ve İran Radyo Televizyon Kurumu, 'İran nükleer programının babası' diye nitelenen Muhsin Fahrizade'ye Tahran'a bağlı Abser ilçesinde suikast haberini duyurdu.

İsrail'in İran'ın nükleer silah geliştirdiği iddialarına malzeme yaptığı ve ABD'nin yaptırım listesine aldığı Fahrizade'nin suikasta uğradığı ve doktorlar tarafından kurtarılması çabalarının sonuçsuz kaldığı kaydedildi. İranlı sosyal medya kullanıcıları da Telegram'da suikasta sahne olduğu iddia edilen yerden fotoğraf ve video paylaşarak, patlama ve silah sesleri duyduklarını aktardı.

İlkin haberi yalanlayan İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü, ülkenin nükleer sanayinde görevli tüm bilim insanlarının güvende, sağ ve salim olduğunu söyledi. Ama ardından Savunma Bakanlığı'ndan doğrulama geldi. 

Bakanlığın açıklamasında Fahrizade'ye suikastın 'terör saldırısı' olarak değerlendirildiği vurgulanarak şöyle denildi:

"Bugün öğleden sonra silahlı teröristler Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı'na saldırdı. Korumaları ile teröristler çatışırken, Fahrizade ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm kurtarma çabalarına rağmen hastanede vefat etti."

İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Muhsin Fahrizade'nin adı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Mayıs 2018'de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda özellikle belirtildiğinden gözler İsrail'e çevrildi.

Netanyahu'nun ofisi suikastla ilgili yorum yapmayı reddetti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, suikasta İsrail'in rolüne dair ciddi işaretler olduğunu söyledi.

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami, Twitter'da çeşitli açıklamalar yaptı.

İranlı nükleer bilimcilere yönelik suikastların, egemen güçlerin İran'ın modern bilime erişimini engellemeye çalışmasının en açık adım olduğunu dile getiren Selami, Fahrizade suikastından İsrail'i sorumlu tutarak şöyle dedi:

"Siyonistler nükleer bilimcimizi öldürdü, ancak bu adımın karşılığını nerede verdiğimizi kendileri bilir. Biz açıklamıyoruz, fakat onlar biliyor. Geçmişte sahada hiçbir adımı karşılıksız bırakmayacağımızı gösterdik."

Yorum Gönder