sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

İran Dışişleri: Güney Kore'ye ait geminin alıkonulması tamamen teknik bir mesele

04 Ocak 2021 Pazartesi 22:52
Bu haber 26 kez okundu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Güney Kore'ye ait geminin İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından alıkonulmasının tamamen teknik bir mesele olduğunu söyledi.

İran Dışişleri: Güney Kore'ye ait geminin alıkonulması tamamen teknik bir mesele
 İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said HatibzadeBasra Körfezi'nde Güney Kore'ye ait bir petrol tankerine Devrim Muhafızları Ordusu tarafından el konulmasına ilişkin açıklamada bulundu.


Hatibzade, açıklamasında geminin alıkonulmasının tamamen teknik bir mesele olduğunu ve yargı sürecinin başlatılması için alıkonulduğunu ifade etti.

Geminin Basra Körfezi’nde deniz kirliliğine neden olduğunu belirten Hatibzade, "Bu istisnai bir durum değil. Daha önce diğer ülkelerin sularında da birçok kez buna benzer durumlar yaşanmıştır ve bu oldukça normaldir. İran da diğer ülkelerde olduğu gibi deniz ortamının kirlenmesine karşı oldukça duyarlı. Bu nedenle bu konuyla yasalar çerçevesinde ilgileneceğiz" ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri, bugün Basra Körfezi'inde Güney Kore'ye ait 'Hankuk Chemi' isimli petrol tankerine el koymuş, tanker İran'ın güneyinde bulunan Bender Abbas Limanı'na çekilmişti. El konulan tankerin 7 bin 200 ton etanol taşıdığı bildirilmişti.

Öte yandan İran'ın bu adımının, Güney Kore'nin ABD yaptırımlarını gerekçe göstererek, Tahran'a ait 7 milyar dolara bloke koymasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Yorum Gönder