sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Hindistan'dan beklenmedik hamle: Keşmir'in özel statüsü kaldırılıyor, bölgeye 8 bin asker daha gönderildi

05 Ağustos 2019 Pazartesi 09:39
Bu haber 46 kez okundu

Hindistan, Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmak için parlamentoya teklif götürdü. Kararın yankıları sürerken, bölgeye en az 8 bin Hindistan askeri daha gönderildi.

Hindistan'dan beklenmedik hamle: Keşmir'in özel statüsü kaldırılıyor, bölgeye 8 bin asker daha gönderildi
 Hindistan, Cammu Keşmir'e diğer eyaletlerden daha fazla özerklik tanıyan anayasanın 370. maddesinde değişiklik yapılması için harekete geçti.

İçişleri Bakanı  Amit Şah, maddenin iptalini öngören teklifi Hindistan Parlamentosu'na sunduklarını duyurdu. Düzenlemeye göre Cammu Keşmir kendi kanunları yerine Hindistan yasalarına tabi olacak. Teklif, muhalif milletvekillerinin protestolarıyla karşılandı. 

Öte yandan Cammu Keşmir'e günlerdir paramilis güçlerin yığılmasının ardından gece bölgede siyasetçiler ev hapsine alındı. Bölgede ayrıca kamuya açık toplantılar yasaklandı, okullar kapatıldı, mobil ağlara ve internete kısıtlama getirildi.

EN AZ 8 BİN ASKER DAHA GÖNDERİLDİ

Öte yandan Hindistan’ın Cammu Keşmir’deki güçlerine ek olarak en az 8 bin paramiliter asker daha gönderdiği belirtildi.

NDTV kanalı tarafından verilen bilgiye göre, askerler bölgede güvenliği sağlamakla görevlendirilecek. Hindistan geçen hafta da bölgeye 35 bin civarında asker göndermişti.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere 1947'de Hindistan'dan çekilirken prenslik şeklinde yönetilen Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde bulunuyor. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim durumda. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, halen Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu tek eyalet özelliği taşıyor. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan, halk oylamasına sıcak bakmazken Pakistan, BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasını istiyor.

Yorum Gönder