sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Hindistan savaş uçaklarından 50 yıl sonra ilk kez Pakistan'a hava operasyonu

26 Şubat 2019 Salı 11:05
Bu haber 57 kez okundu

Hindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinde ‘son 30 yılın en kanlı saldırısı' olarak kayıtlara geçen saldırının ardından Hindistan ve Pakistan arasında başlayan kriz tırmanıyor. Hindistan hava kuvvetlerine ait jetleri Pakistan'daki ‘terör kamplarını' hedef aldı, Pakistan'dan yanıt gecikmedi.

Hindistan savaş uçaklarından 50 yıl sonra ilk kez Pakistan'a hava operasyonu
 Hindistan, ülkenin hava kuvvetlerine ait jetlerin sınırı geçerek, Pakistan'daki ‘terör kamplarına' bir hava operasyonu düzenlediğini açıkladı.


"Hindistan'a saldırı için hazırlık yapılıyor" iddiasıyla gerçekleştirildiği belirtilen saldırıda çok fazla sayıda militanın öldürüldüğünü belirtildi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ceyş-i Muhammed Örgütü mensubu çok sayıda terörist, kıdemli yöneticiler, eğiticiler ve intihar saldrısı için eğitilen bir grup cihatçı etkisiz hale getirildi" denildi.

BAKANLIK: KESİNLİKLE GEREKLİYDİ

Bakanlık, Hindistan topraklarında ikinci bir intihar saldırısı düzenleneceğine dair güvenilir kaynaklardan istihbarat aldıklarını ve bunu önlemek için hava saldırısı gerçekleştirmenin ‘kesinlikle gerekli' görüldüğünü vurguladı.

Hindistan, 1971'den bu yana ilk kez Pakistan hava sahasına girerek bu tür bir hava operasyonu düzenliyor.

Pakistan saldırıdan önce Hindistan uçaklarının Keşmir'deki ateşkes sınırını geçtiğini duyurmuştu. Ancak Pakistan olayda kayıp yaşanmadığını, "zamanında müdahale sonrası bombanın acele bir şekilde ormanlık bir alana bırakıldığını" açıklamıştı.

PAKİSTAN'DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ise Hindistan'da sağduyunun galip gelmesi için çağrı yaptı.

Kureyşi ayrıca kendilerine meydan okumaması konusunda Hindistan'ı uyardı. Pakistan radyosu da Bakanın "Halkımız korkmasın, ülkenin muhafızları herhangi bir felakete karşılık vermek için tamamen hazırlar" dediğini aktardı.

14 Şubat'ta paramilis konvoyuna düzenlenen saldırıda 44 asker hayatını kaybetti, 20 asker yaralandı. Saldırının sorumluluğunu Ceyş-i Muhammed Örgütü üstlendi. Hindistan hükümeti, saldırıda parmağı olduğu gerekçesiyle Pakistan'ı suçluyor.

Yorum Gönder