sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Ihlamur fiyatları altın gibi sürekli yükseliyor: Vatandaşlar artık gramla satın alıyor

26 Ekim 2020 Pazartesi 12:22
Bu haber 40 kez okundu

Vatandaşlar, kilosu 220 liraya ulaşan ıhlamuru yüksek fiyatı sebebiyle artık gramla satın alıyor.

Ihlamur fiyatları altın gibi sürekli yükseliyor: Vatandaşlar artık gramla satın alıyor
 Son dönemde adeta altın fiyatları gibi sürekli artışta olan ıhlamur fiyatı 220 liraya kadar çıkarken, vatandaşlar, ıhlamuru yüksek fiyatı sebebiyle gramla satın almaya başladı.


Ihlamurdaki fiyat artışını kendilerinin de beklemediğini ifade eden satıcı Rahmi Şen, bu değerli ürüne son 2 hafta içerisinde neredeyse her gün zam geldiğini anlattı.

Şen, "Şu anda yaprak ıhlamurun kilosu 180 TL, çiçek ıhlamurun kilosu da 220 TL. Durum böyle olunca vatandaşlar ıhlamuru gramla alıyor. Müşterilerim bazıları 50 gram, bazıları da 100 gram satın alıyor. İnsanların çoğu kış hastalıkları için eczaneden ilaç almak yerine buraya gelip bitki almayı tercih ediyor. Pahalı olduğu halde ıhlamura bu sene çok talep var. Ihlamurun faydaları saymakla bitmiyor, her derde devadır. Ama genellikle nezle ve soğuk algınlığı için alıyorlar. Esasında ıhlamurun fiyatı birden bire yükseldi" diye konuştu.

Yaza kadar satışların bu şekilde devam etmesini ön gördüklerini söyleyen Şen, "Yazın hiç satış olmuyor. Kışın da ürün yetiştiremiyoruz. Bu yaz ürünü değil, kış ürünü çünkü. Kışın satışlar artıyor. Son bir haftadan beri ıhlamur satışları yüzümüzü güldürüyor" ifadelerini kullandı.

Aktar Rahmi Şen'den gramla ıhlamur satın alan Abdullah Arabacı isimli vatandaş ise, yetkililerin ıhlamur fiyatlarının aşağıya çekilmesi için girişimlerde bulunmasını istedi.

Yorum Gönder