sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Dolar ve euroda sert düşüş

09 Kasım 2020 Pazartesi 10:45
Bu haber 54 kez okundu

Dolar/TL kuru Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifa haberi sonrası sert düşerek 8'e geriledi. Geçtiğimiz hafta 10 lirayı aşan euro/TL ise 9.50'ye kadar düştü.

Dolar ve euroda sert düşüş
 Dolar/TL, haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlamasının ardından 8.03 seviyesine kadar düştü.


Geçen hafta en düşük 8.3494 en yüksek 8.5832 seviyelerini gören dolar/TL, cuma gününü önceki kapanışa göre yüzde 1.2 değer kazancıyla 8.5235'ten tamamladı.

Yeni güne düşüşle başlayan ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın fiyat istikrarı ve iletişim konusundaki net ve sade açıklamalarının ardından 8.18'e kadar sert gerileyen dolar/TL, dolar karşısında yüzde 6 değer kazanarak 8.0021 seviyesini gördü. Dünya gazetesinin haberine göre böylece dolar/TL'de 13 Eylül 2018'deki yüzde 8'lik düşüşün ardından en yüksek oranlı gerileme yaşandı. Benzer görünüm sergileyen euro/TL de bugün en düşük 9.5092 seviyesini gördü. 

Şu sıralar dolar kuru 8.06, euro da 9.57 civarında seyrediyor. 

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) toplantısı ve başkanlık seçiminin olduğu haftayı yüzde 1.8 değer kaybıyla 92.2 seviyesinden tamamlayan dolar endeksi, şu dakikalarda yatay bir seyir izliyor.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında Almanya'da dış ticaret dengesi ve Euro Bölgesi'nde yatırımcı güven endeksi verilerinin takip edileceğini kaydeden analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, ekonomik teşvikler, jeopolitik ve siyasi gelişmelere ilişkin haberlerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını bildirdi.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dünkü istifa paylaşımı sonrası, resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Altın fiyatları da düştü

Dolar/TL kurundaki düşüş gram altın fiyatlarını da tarihi zirvesinden uzaklaştırdı.

539 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesini gören gram altın, bugün 503 liraya kadar geriledi. Çeyrek altın ise 850 liradan el değiştiriyor.

Yorum Gönder