sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

TÜRKİYE, FÜZE ALIYOR. KİME KARŞI?

25 Temmuz 2012 Çarşamba 02:27
Bu haber 795 kez okundu

Türkiye balistik füze geliştirme çalışmalarına başlıyor. Zaman gazetesinin verdiği bilgilere göre, Türkiye Savunma Sanayisi İcra Komitesinin son toplantısında, 2500 kilometre menzilli füzeleri geliştirme kararı alındı. Daha önce Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK’a uzun menzilli füze geliştirme çalışmalarına başlama görevi vermişti. Türkiye Başbakanının açıklamalarına göre, Türkiye’de savunma sanayisini geliştirme projelerinin uygulanmasını genişletme ve silahlı kuvvetlerin ihtiyaçları doğrultusunda yurt içinde silah üretilmesi gerekiyor.

TÜRKİYE, FÜZE ALIYOR. KİME KARŞI?

Türkiye’nin balistik füze sahibi olma isteğinin sebebi nedir? Ortadoğudaki son gelişmelerle bunun bir bağlantısı varsa nedir?


Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu başkan yardımcısı, siyaset bilimi doktoru profesör Kamer Kasım bu konudaki fikirlerini açıklayarak şunları söyledi:


Audio faylı indiriniz


Ancak, Tükiye Gaziler Vakfı eski başkanı, askeri uzman Koray Gürbüz’ün bu konudaki fikirleri farklı. SES


Koray Gürbüz şöyle konuştu:Audio faylı indiriniz


Türkiye’nin balistik füze geliştirme niyeti konusunda iki kişinin fikirlerini duyduk. Birinin fikirleri şöyle özetlenebilir: Son zamanlarda güçlenmekte olan Türkiye’ye, güçlü olduğunu doğrulayacak maddi kanıtlar lazım. Açıklanan diğer bir görüşe göre, Türkiye’nin bulunduğu bölgede son zamanlarda daha öncesine oranla çok daha tehlikeli bir durum yaşanıyor. Türkiye’nin komşularıyla olan sorun sayısı da arttığından yeni savunma hatlarını meydana getirme zamanı geldi.


Biri iyimser, diğeri kötümser iki kişinin fikirlerini öğrendik. Kimin haklı olduğuna dair herkes kendisi karar verecek.

Yorum Gönder