sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

NBC: TÜRKİYE, SURİYE'Lİ MUHALİFLERE UÇAK SAVAR SİLAHLARI VERİYOR!

03 Ağustos 2012 Cuma 00:05
Bu haber 851 kez okundu

Amerikan televizyon kanalı, Türkiye ordusunun, Suriye'li teröristlere, uçak savar silahları verdiğini duyurdu.

NBC: TÜRKİYE, SURİYE'Lİ MUHALİFLERE UÇAK SAVAR SİLAHLARI VERİYOR!

Amerikan NBC televizyonu,  Suriye'de isyancıların, Türkiye üzerinden giderek daha fazla sayıda silah edindiğini bildirdi.  Amerikan televizyonuna göre Suriye'li silahlı militanları, çatışmaların başlamasından bu yana ilk kez uçaksavar kullanmaya başladı.

MANPAD diye de anılan iki düzine uçaksavarın, Türkiye üzerinden militanlara ulaştırıldığı ifade edildi. Ancak uçaksavarların kimden sağlandığı şimdilik bilinmiyor. BM, "Halep'teki muhaliflerin elinde tank ve diğer ağır silahların bulunduğunu" gözlemcilerin doğruladığını belirtti. Bu arada muhalifler Halep kalesini her an ele geçirebileceklerini iddia etti.


Suriye'li teröristlerin  kullanmaya başladığı sofistike silahlar bununla da sınırlı değil. İngiltere'nin The Guardian gazetesi, isyancıların, Esad Ordusu'nu giderek daha sık uzaktan kumandalı bombalarla vurmaya başladığını yazdı.


Suriye'li yetkililer daha önce de Türkiye hükümetini, Suriyeli teröristleri eğitim ve silah yardımında bulunmakla suçlamışlardı. Geçtiğimiz hafta da Katarlı bir kaynak, Reuters'e verdiği demeçte,  Türkiye'nin güneyinde Adana şehrine yakın bölgede  Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'nin ortaklaşa Suriye'li muhaliflere bir üs temin ettiği bildirildi.

Yorum Gönder